Ticaretin Altın Kurallarının Yazıldığı Yer Sultanhamam

Yazar : Özer Bereket
İsbn : 9786056490200
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 215
Ölçü : 23 x 27 cm

Değerli okurlar, saygıdeğer meslektaşlarım.
Bugüne kadar çeşitli defalar, farklı kişilerin dilinden, farklı şekillerde Sultanhamamı duymuşsunuzdur.
Kimi Sultanhamam’ı “Ticaretin Beşiği”, "Türkiye’de Tekstilin var olduğu yer”, “Türk tekstilinin dinamiklerinin oluştuğu bir bölge”, kimi de "Hayatın Üniversitesi” olarak tanımlamış olabilir.
Bunların hepsi doğrudur. Çünkü insanlar hayatları boyunca aynı yere baktıklarında farklı şeyler görebilir ve farklı dersler çıkartabilir.. Bakılan aynıdır. Ama görülen ve çıkartılan ayrıdır... Bu nedenle; bakmak ve görmek aynı şey değildir.
Sultanhamam herkese görebildiği kadar faydalı olmuştur. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi; kimilerine göre bir malın alınıp satıldığı yer, kimine göre bir üniversite olmuştur. Bu üniversitede herkes kapasitesi kadar ders almıştır.
Osmanlı'dan bu yana, yüzyılladır ticaretin beşiği olmuş, farklı kültürlere ev sahipliği yapmış tarihi yarımada da yer alan bölge, Cumhuriyet döneminin başlangıcından bu yana, yavaş yavaş gelişerek Türk Tekstil tarihine yön vermiştir. 1960'larda toplam nüfusu 30-35 milyon olan Türkiye’nin, bütün tekstilin (Çorabından - çamaşırına, giyiminden - Ev tekstiline kadar) dinamiklerinin belirlendiği, pazarının oluştuğu ve ticaretinin uygulandığı bir yer olmuştur.
Kısaca söyleyecek olursak bu aktivite, kişilerin yetenekleri, bilgileri, ahlak ve görgüleri ile mütenasip olarak, farklılıklar göstermiştir. Yüzlerce yıldır orada yaşayan bu mümtaz kişiler, toplumumuzun değer yargılarına paralel olarak, Sultanhamam’ın kurallarını oluşturmuştur. Bu kurallar ne kadar Sultanhamam kuralı olarak isimlendirilse de, günümüz çoğunluğunun kabul ettiği ve etmesi gereken evrensel kurallardır. Çünkü bu kurallar, dünyanın her yerinde geçerlidir...
******
DİKKAT!
İstanbul Kitapları (7654 kitap)
ve
Osmanlı Kitapları (2586 kitap)
Koleksiyonları satılıktır.
Çok kıymetli ve nadir kitapları da kapsayan bu
Koleksiyonları almak isteyenler
İletişim paragrafından lütfen mesaj gönderin...