Sağlığın Can Damarı - Osmanlı Tıbbında Sağlıklı Yaşam

Yazar : Prof. Dr. Ayten Altıntaş
İsbn : 9786055394936
Yayın Tarihi : Aralık, 2013
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 236
Ölçü : 13,5 x 21 cm

Bu kitap insan sağlığı ile ilgili büyük bir birikimin bugüne açılan ufak bir kapısıdır. Bu birikim; Eski Tıp diye adlandırdığımız insanlığın binlerce yılda topladıklannın Osmanlı Tıbbında şekillenmiş halidir. Osmanlı hekimleri bu bütünün bir parçasıdır. Onların amacı öncelikle ve özellikle Sağlıklı yaşamak konusunda kendi halkını bilgilendirmekti. Bu büyük tecrübelerini tıp kitaplannda yazmışlar ve hayatın her kademesinde uygulanmasını istemişlerdir.
Günümüz tıbbı ancak son senelerde sağlıklı yaşamla ilgilenir oldu. Yeni Tıp yeni araştırmalara göre sağlıklı yaşam formülleri veriyor. Pek tabiidir ki; bu formüller her yeni buluşa göre yeniden şekilleniyor. Kaynağı tamamen bilimsel olan bu araştırmalardan çok şeyler bekliyoruz. Aslında bizleri üzen ve insanımızı şaşkına çeviren kaynağı belli olmayan bilgilerle her gün bu alanda konuşan ve yazanlardır. Kaynak verilmeden, satışa odaklı bilgiler kafası karışık, ne olacacağını bilmeyen topluluklar yarattı.
Bu kitapla kaynağı belli olan hatta bizzat kaynağın kendisi olan sağlıklı yaşam bilgilerine ulaşacaksınız. Bu konuda en büyük sorun; insanlarımızın hızlı yaşam temposu içinde sadece formüller, hatta hap haline getirilen bilgilere alışmaları ve sadece böyle bilgiler istemeleridir. Burada bu bilgileri mümkün olduğu kadar hap haline getirdik. Bu büyük sanat ancak bu kadar özetlenebilirdi. Bu bilgiler sze sağlığı korumada önemli yollar gösterecektir.
Bu kitap bir akademisyenin kendi toplumuna olan sorumluluğumun sonucunda sağlık açısından faydalı olacağı ümidiyle yazılmıştır...

******
DİKKAT!
İstanbul Kitapları (7654 kitap)
ve
Osmanlı Kitapları (2586 kitap)
Koleksiyonları satılıktır.
Çok kıymetli ve nadir kitapları da kapsayan bu
Koleksiyonları almak isteyenler
İletişim paragrafından lütfen mesaj gönderin...