Ortak Bellek 1948 Yıllık Galatasaray Lisesi Mezunlarına 50. Yıl Hatırası

Yazar : Hazırlayanlar: Vefa Semenderoğlu, İzzeddin Çalışlar
Yayın Tarihi : 1998
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 225
Ölçü : 18 x 26 cm
Yayınevi : Galatasaraylılar Derneği

Bu kitap, geçmişe yönelik bir araştırma, sistematik bilgi aktarımı ya da bilimsel kıstasları gözeten bir çalışma değildir. Aynı çatı altında yaşamlarının belli bir süresini başka ortamlarda rastlanmayan türden bir birliktelik içinde geçirmiş, bu birlikteliği salt bu çatı altındaki öğrencilik yıllarıyla sınırlı tutmayıp, yaşamının ve kişiliğinin ayrılmaz bir parçası haline getirmiş bir kitleye yönelik olarak hazırlanmış bir belgeler derlemesidir.
Galatasaray, öyle bir kavram ki, ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, sözcüklerle, sayfalarla ya da ciltlerle tanımlanamıyor. Biz de böyle bir çabaya girişmektense, Galatasaraylılık kavramını oluşturan öğelerden bir tanesi olduğuna inandığımız ortak belleğimize katkıda bulunacağına inandığımız bir kitap ortaya çıkarmanın daha işlevsel olacağına inandık.
“Biz” derken, bu konu üzerinde çalışan biri 1948 mezunu, diğeri 1984 mezunu iki GalatasaraylIdan bahsetmiyoruz. Bu kitabın sayfalarını çevirdikçe, her GalatasaraylInın bu eserde görünen ya da görünmeyen bir katkısı olduğunu farkedeceksiniz. Bu katkı kimi zaman ölümsüz eserler bırakarak, kimi zaman unutulmuş bir değer olarak ama her zaman GalatasaraylI kimliğiyle varolanların bu kitabın sayfalarında yeralmalartyla gerçekleşti.
insanları birbirinden ayıran; bildikleri, gördükleri, belleklerinde tuttukları ve yaşadıklarıdır. Galatasaray’da ise bu özellikler, bizlere birbirimizden ayrılmamayı sağladı. Gerek bizlerin, gerek bizden sonraki nesillerin ortak belleğine katkıda bulunabilirsek, ne mutlu hepimize...

******
DİKKAT!
İstanbul Kitapları (7654 kitap)
ve
Osmanlı Kitapları (2586 kitap)
Koleksiyonları satılıktır.
Çok kıymetli ve nadir kitapları da kapsayan bu
Koleksiyonları almak isteyenler
İletişim paragrafından lütfen mesaj gönderin...