H. Tahsin Gençsoy

1924 de Balıkesir de doğdu. 1935 de Galatasaray Lisesi'ne girdi ve 1944 de mezun oldu.
Amerika'da California, West Virginia, Illinois ve Wayne State Üniversitelerini bitirerek Yüksek Makina Mühendisi oldu. 1951 yılında IBM World Trade Co. de çalıştı, Daha sonra Türkiye’ye döndü ve iki yıl Bakır Sanayiinde başmühendis olarak çalıştı. 1953 yılında Süheyla Hanım ile evlendi ve tekrar Amerika'ya döndüler. W. Wirginia Üniversitesinde Öğretim Üyeliği ve profesör oldu. Aynı
zamanda Teknik Bilirkişilik faaliyetlerinde bulundu. Çeşitli memleketlerdeki teknik dergilerde yayınlanmış araştırma, rapor ve patentleri vardır.
Başarılar arasında Döner Pistonlu Kömür Besleyici için patent, Döner Pistonlu Kömür Besleyici için Asınma Dengeleyici Araçları için patent; Park Metreler için Otomatik Para Besleyici patenti; West Virginia derelerinin artık gerilmelerinin ölçümü ve asit yağmuru arıtması üzerine araştırmalar sayılabilir.
Hasan Tahsin Gençsoy 2007 tarihinde Amerika’da öldü.
Prof. Dr. Hasan Tahsin Gençsoy’un eşi moda tasarımcısı Süheyla Hanım, Amerika’da çok tanınmış biri idi. Evliliklerinin 50. yıldönümü için 2004 yılında Queen Mary2 (QM2) gemisi ile bir seyahate çıktılar. 12 gün süren bu seyahatte ücret kişi bası 75,000 dolar idi.

Bibliyografya

Galatasaray Liseli Sıra Dışı Hayatllar - 8.1 - Profesörler
DİKKAT!
İstanbul Kitapları (7654 kitap)
ve
Osmanlı Kitapları (2586 kitap)
Koleksiyonları satılıktır.
Çok kıymetli ve nadir kitapları da kapsayan bu
Koleksiyonları almak isteyenler
İletişim paragrafından lütfen mesaj gönderin...