Emin Ali Binkaya

Ali Binkaya, hukuk Fakültesi melunlarından ve hâkimlerden Zeynel Abidin Binkaya ile Fatma Mahire Hanım'ın oğludur. 1920'de İstanbul’da doğdu. 1940'da Galatasaray Lisesi’ni “Pekiyi” derecede bitirdi. S.B.O.’ndan mezuniyetini müteakip, açılan sınavı kazanarak, Dışişleri Bakanlığı aday Meslek Memurluğuna tayin edilmek suretiyle Devlet hizmetine ve diplomasi mesleğine girdi.
Dışişleri Bakanlığı 3. Dairede 3. Kâtiplik görevine başladı. Bir süre de aynı Bakanlık Zât İşleri Dairesinde çalıştıktan sonra sırasıyla: Moskova Büyükelçiliğinde 3. Kâtipliğe; Viyana Elçiliğinde 2. Kâtipliğe; Merkez'de 1. Siyasi Daire’de Başkâtipliğe; Roma Büyükelçiliğinde önce Başkâtipliğe, sonra Müsteşarlığa; Merkez’de Siyaset Planlama Gurubu Başkan Yardımcılığına; yine Merkez'de İdare ve Zat İşleri Dairesi, sonra Personel Dairesi Genel Müdürlüklerine; Şikago Başkonsolosluğuna; Merkez’de Genel Sekreter Siyasi İşler Muavinliğine; 3 Ocak 1967’de Bağdat Büyükelçiliğine; 8 Şubat 1969'da aynı zamanda Kamboçya nezdinde de T.C.’ni Büyükelçi olarak temsil etmek üzere, Ravalpindi (Pâkistan) Büyükelçiliğine getirilip yükseltildi. Ali Binkaya daha sonra 1970’de Rabat büyükelçiliğine atandı ve 1974’e kadar orada görev yaptı. 1978 yılında Roma büyükelçiliğine atanan Emin Ali Binkaya, daha sonra, 1980 yılında son görevi olan Buenos Aires büyükelçiliğini 1984 yılına kadar sürdürdü.
33 yaşında iken Yâsemin Hanım'la evlendi; 2 kız, 1 erkek evlat babasıdır. Çok iyi derecede Fransızca, İngilizce; orta derecede İtalyanca, Almanca, Rusça bilmekteydi. 1992 yılında vefat eden Ali Binkaya, memleketi Kastamonu'da toprağa verilmiştir
 
 
 
 

Bibliyografya

Galatasaray Liseli Sıra Dışı Hayatlar - 6.1 - Büyükelçiler (2022)
DİKKAT!
İstanbul Kitapları (7654 kitap)
ve
Osmanlı Kitapları (2586 kitap)
Koleksiyonları satılıktır.
Çok kıymetli ve nadir kitapları da kapsayan bu
Koleksiyonları almak isteyenler
İletişim paragrafından lütfen mesaj gönderin...