Yönünü Arayan Türkiye

Yazar : Barış Doster
İsbn : 29786052365441
Yayın Tarihi : 2017
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 297
Ölçü : 13,5 x 21 cm

Türk basınının aşılmaz ve aşınmaz gazetecisi, Cumhuriyet Devrimi şehidimiz Uğur Mumcu, "Bir memlekette türküleri yakanlar, yasaları yapanlardan daha güçlüdür" derdi.
Mumcu'nun diğer sözleri gibi bu sözü de anlamlı, güncel, geçerli. Anlamı üzerinde birlikte düşünelim. Kendimize şu soruları soralım. Hepimizin gözlerini yaşartan "Yemen Türküsü", redifin, yani rütbesiz erin öyküsünü, o yoksul, yoksun, yorgun, yıpranmış Anadolu'nun Mehmetçiklerinin yazgısını anlatmaz mı? Lübnan'a, Irak'a, Afganistan'a ABD'nin çıkarları için yollanmak istenen Türk askerinin öyküsünü daha iyi anlatan bir türkü daha yakabildik mi günümüzde?
İstiklal Marşımız niçin "Korkma" diye başlar? Çünkü tarihin tunç yasasını saptamıştır: "Silahla kurulan, silahla yıkılır"... Mehmet Akif Ersoy, emperyalizmle hesaplaşan Türk Milletine şu çağrıyı yaparken, mücadelenin yöntemini de göstermiştir: "Siper et gövdeni dursun bu hayâsızca akın"... Yerine bir türlü yenisini koyamadığımız; marş, pop, caz, türkü her türlüsünü severek, eşlik ederek dinlediğimiz 10. Yıl Marşı, genç Cumhuriyet'in isyanını, iddiasını, inadını ve inancını özetlemez mi? "Çıktık açık alınla 10 yılda her savaştan, 10 yılda 15 milyon genç yarattık her yaştan. Başta bütün dünyanın saydığı başkumandan, demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan".
Türk aydınlanmasının Tıbbiye ve Harbiye ile birlikte üç temel okulundan biri olan Mülkiye'nin o ünlü marşı nasıl başlar peki? "Başka bir aşk istemez, aşkınla çarpar kalbimiz. Ey vatan gözyaşlarm dinsin, yetiştik çünkü biz". Mustafa Kemal'i yetiştiren Kara Harp Okulu'nun Harbiye Marşı'nda ise şöyle der: "Kanla, irfanla kurduk, biz bu Cumhuriyeti. Cehennemler kudursa ölmez nigâhbanıyız"...
******