Türkiye'deki Misyoner Faaliyetleri ve Robert Kolej

Yazar : Cyrus Hamlin
İsbn : 9786058429161
Yayın Tarihi : Kasım, 2015
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 360
Ölçü : 13,5 x 21 cm

Geçen yüzyılın başında bir imparatorluk kaybettik.
Bu biraz da kaçınılmazdı... Tıpkı Roma, Selçuklu gibi... Zamana ve dünyanın geçerli şartlarına ayak uyduramayanlar, değişimlere adapte olamayanlar, bu akıbetten kurtulamazlar. Osmanlı da dünyadaki gelişmelere ayak uyduramadığı için, bu akıbetten kurtulamadı. Atalarımız, dünyanın gidişatını iyi analiz ederek, gereklerini yerine getiremedikleri için, bu hazin sonla karşı karşıya kaldılar. Yüzyılın başında imparatorluğu dağılmaktan kurtarmak için son bir hamleyle canlarını sermaye ettiler, İmparatorluk coğrafyasının her köşesinde oluk gibi kanlarını akıttılar, beş milyon civanmerdini toprağa gömdüler, ama yine de mukadder sonu engelleyemediler... Sonunda şu küçücük Anadolu coğrafyasına sığınmaya razı oldular!..
Kısaca, atalarımız hatalarının bedelini, ağır hem de çok ağır ödediler. Sayfa kapandı... Ve onlar tarihte yerlerini aldılar, hem de hatalarıyla, sevaplarıyla!..
Peki, ya biz?.. Evet, koca bir cihan imparatorluğunun varisi olan biz!.. Bize düşen ne?.. Tüm bu acıları, bu kayıpları unutmak mı, yoksa tarihten dersler çıkarmak mı?.. Şunu bir kez daha vurgulayalım: Tarih, milletlerin hafızasıdır. Hafızasını kaybeden insanlar nasıl dostunu-düşmanını ayırt edemezse, nasıl alacağını-vereceğini hesaplayamazsa, nasıl geleceğini planlayamazsa, milletler de böyledir...
******