Türk-Tatar Dil Bilimine Giriş

Yazar : Bekir Çobanzade
İsbn : 9786055262718
Yayın Tarihi : Şubat, 2015
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 208
Ölçü : 13,5 x 21 cm

2012 yılının yaz aylarında İngiltere’deki Türklerle ilgili araştırmalar yaparken sık sık ziyaret ettiğim SOAS (The School of Oriental and African Studies) kütüphanesinin raflarında kırmızı renk eski ciltli bir kitap gözüme ilişti. Kütüphane’nin Türkoloji bölümünde yer alan Arap harfleriyle yazılmış kitabı elime aldığımda, kapağında, talik yazı stiliyle Türk-Tatar Lisaniyatına Medhal yazıyordu.
İç kapağı açtığımda, sağ üst köşede matbu harflerle Dr. Bekir Çobanzade ismini gördüm. Bu ismin hemen altma bir çizgi çekilmiş ve Çobanzade’nin unvanı da şu şekilde yazılmıştı: Kırım Dârülfünunu Türkoloji Müderrisi.
İç kapakta bu kitabın ilk baskı olduğu ve bu baskıda 5000 adet basıldığı bilgisi vardı (1/5 bin). Baskı ve baskı sayısının altında yayınevinin Azemeşr, yayın yılının “1924” olduğu bilgisi de verilmişti. Bu bilgiler orijinal kitabın jeneriğiydi.
İç kapakta elle yazılmış bazı bilgiler de vardı ki bir Türkolog için bunlar kitap jeneriği kadar değerliydi. İç kapağın sol üst köşesine, bizzat Çobanzade’nin el yazısıyla “Muhterem Doktor Vittek Cenaplanna takdime, Müelliften” notu düşülmüştü. Bu ifade ve kitabın en üst köşesindeki bir tür mühürle yazılmış “138: Paul Wittek” ifadesi, bize bu kitabın Bekir Çobanzade tarafından Wittek’e hediye edildiğini, Wittek’in de kitabı kütüphaneye bağışladığını gösteriyordu.
Kitabın başlığının hemen altma, Wittek imzalı bir el yazısıyla -bu sefer Latin harfleriyle- şöyle not yazılmıştı: Türk-Tatar Lisaniyatına Medhal, Bakü-1924. Belli ki bu not Arap harflerini okuyamayanlar içindi. Kitabın SOAS kütüphanesindeki kaydı şöyle tutulmuştu: Çobanzade (Bekr), Türk-TâtârLisâniyâtına Medhal. Introduction of Turco-Tartar Linguistics. Baku 1924. No: 136997...
******