Türk Boğazları Marmara ve Kanal İstanbul

Yazar : Av. Ömer Aykul
İsbn : 9789750251580
Yayın Tarihi : Ekim, 2018
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 143
Ölçü : 13,5 x 19,5 cm
Yayınevi : Seçkin Yayıncılık

Bütün dünya devletleri büyük projelere sahip olmak ve Dünya'da bu şekilde tanınmak isterler. Bu hem bir ekonomik güç ve hem de bir prestij konusudur. Fakat bu büyük projelerin mağdurları da vardır. Öncelikle doğa en büyük mağdurdur. Fakat sesi olmadığından, gücünün de olmadığı düşünülür.
Bazı dönemlerde mühendisliğin doğayı yenmek olarak tanımlandığı hepimizce bilinmektedir. Doğa sessiz fakat tepkisi çok acımasızdır. Depremler başta olmak üzere muhtelif yer hareketleri sonucunda yaşanan çaresizlik ve düşülen güçsüzlük, yangınlar, fırtınalar, seller, tsunamiler ve kuraklık karşısında yaşananlar, doğanın hiç de mühendislik faaliyetlerimiz sonucunda yenilmediğini çok açıkça göstermektedir. Aslında işin doğrusu; "doğayı yenmek" değil, "doğayla uyumlu olmak"tır. Bunun herkes tarafından anlaşılması ve uygulanması, "yaşanabilir bir dünya" için çok önemlidir.
Bugünlerde Dünya, insan esaslı küresel ısınma ve iklim değişikliğinin sonuçlarını yaşamaya başlamıştır. Bir yandan buna uyum sağlamaya çalışırken, bir yandan da iklim değişikliğine sebep olan karbon emisyonlarını önce durdurup, bilahare de azaltmamız gerekmektedir...

******.......