Tarihi Eserleriyle Üsküdar

İsbn : 9789944010429
Yayın Tarihi : 2017
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 336
Ölçü : 24,5 x 29,5 cm
Yayınevi : Üsküdar Belediyesi

Üsküdar; tarihi, kültürel kimliği, coğrafyası ve sosyal dokusuyla sadece İstanbul'un değil ülkemizin de en önemli merkezlerinden birisidir. Geçmişi anlamaya yönelik faaliyetler de bugünü anlamlı kılmak ve geleceği planlamak açısından mutlaka yerine getirilmesi gereken işlerdendir. Biz de bu anlayışla Üsküdar'ı bir tarih, kültür ve sanat şehr olarak tanımlıyor, bilimsel ve kültürel çalışmalara önem veriyoruz. İşte bu açıdan Üsküdar'ın tarih ve kültürünün başka bir yönüne ışık tutan elinizdeki "Tarihi Eserleriyle Üsküdar" kitabının bizim açımızdan önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.
Kitap, tarihî semtlerimizde Osmanlı döneminde yüzyıllar toyunca yapılmış yüzlerce tarihî eserimizi olabildiğince bir araya toplayarak, derli toplu bir kitapla anlatmaya çalışmaktadır. Güzel fotoğraflarla da desteklenen kitap, günümüz okuyucusuna, yurtiçi ve yurt dışından gelen misafirlerimize, gençlerimize, kültür dostlarına takdim edebiieceğimiz, 2017 yılından geleceğe belgesel olarak kalabılecek bir prestij kitabıdır. Eserden ne kadar çok istifade edilebilirse o kadar mutluluk duyarız. Çünkü bu tarihî eserler gerçekten her beldeye nasip olmayacak kadar yoğun ve çeşitli vakıf eserleridir. Bunların günümüz insanı tarafından bilinmesi, incelenmesi ve anlaşılması gelecek nesillerimizin kültürel inşası açısından son derece önemlidir.
İlçemiz İstanbul'dan Anadolu'ya açılan ilk kapı olması bakımından yüzlerce yıl işlek bir merkez olmuş, yoğun insan trafiğine ev sahipliği yapmış, bu yüzden de insana hizmet anlayışındaki vakıf eserleri bölgemizde çokça yapılmıştır. Yolcuların ihtiyaçları için, kervansaray ve imaret gbi yapılar, hastalar için şifâhâneler, ibadet için camiler, eğitim için medreseler, fakir fukara için aşevleri, hamamlar ve daha birçok eserler yapılmıştır. Bunlar bugün bizim gözümüz gibi koruyup yapılışlarındaki gayeyi farkederek geleceğe devretmemiz gereken eserlerdir. Adı geçen eserleri son yıllarda belediyemiz, mevzuatın elverdiğ ölçüde elinden geldiğince bakımını ve tamirini üslenmekte, birçok eserin restorasyonunu gerçekleştirmektedir. Bu tarihi miraslar hepimiz için önemlidir. Geçmişten aldığımız bu emanetlerin bakımını yaparak, gelecekteki sahiplerine sağlam olarak devretmek belediye olarak en aslî görevlerimiz arasındadır...

Hilmi Türkmen
Üsküdar Belediye Başkanı
******