Selim İleri - O Aşk Dinmedi

Yazar : Ayşe Sarısayın
İsbn : 9786051850948
Yayın Tarihi : Ocak, 2017
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 471
Ölçü : 14 x 20 cm
Yayınevi : Everest yayınları
Bahsi Geçen : Selim İleri

O Aşk Dinmedi, ilk yazısı 1967 yılında Yeni Ufuklar dergisinde yayınlanan Selim İlerinin edebiyattaki ellinci yüı için yapılan bir çalışma. Çağdaş edebiyatımızın en önemli, en verimli isimlerinden olan Selim İlerinin henüz on sekiz yaşındayken yayınlanan ilk yazısından bu yana yarım asır geçmiş olsa da, edebiyat tutkusu, ‘o aşk’ hâlâ sürüp gidiyor. Edebiyat onun için bir varoluş biçimi, varoluşunun nedeni âdeta...
Bu kitaba 4 Şubat 2016 günü Arnavutköyu nde Vira-Vira’da başladık, ortalama haftada bir, çoğu kez aynı yerde buluşarak 16 Kasım 2016’da çalışmamızı noktaladık.
Ana başlıklarını önceden saptadığımız bir nehir söyleşi yapmak üzere yola çıkmışken, bir süre sonra birbirini izleyen çağrışımlarla, her değininin bir başka konuyu açmasıyla hedeflediğimiz konulardan saptığımızı, gitgide dağıldığımızı fark ettik. Yeni bir planlama yaparak yayın tarihlerine göre kitaplar üzerinden devam etmeye karar verdiğimizde de nasıl bir yöntem izleyeceğimiz belirsizdi gerçi, ancak yol aldıkça her kitap kendi yöntemini belirledi, kimi uslu çocuklar gibi sorulanla, söylenenle yetindi, kimi başını alıp uzaklara gitti.
Mevsimler gelip geçerken bazı günler üşüyüp ikide birde ısıtıcıyı açtırarak Vira-Vira’da çalışan dostlarımızı bunalttık, bazı yaz günlerindeyse biz sıcaktan bunaldık. Günlük programımızı limonlu çaylar, bazen simit ve peynir eşliğinde tamamladıktan sonra, akşamlar inerken ‘bir-iki kadehle başlayan içkiler içtik, yemekler yedik. Arnavutköyü iskelesine hep aynı saatte bir vapur yanaştı, vapurun çıkardığı gürültü ve sarsıntı her defasında beni ürküttü, Selim İleri her defasında “Vapur iskeleye vurdu, korkma!” demekten yorgun düştü.
Bu sürece Selim İleri’nin yazmayı sürdürdüğü yeni romanıyla benim birkaç yıl önce kaybettiğim bir dostum için yazmaya çalıştığım am-biyografı kitabının okumaları, babam Behçet Necatigil’i anma etkinliklerinin, yayına hazırlanan yeni kitapların telâşı girdi. An oldu, Selim İleri’nin edebiyatta elli yılıyla babamın yüzüncü doğum yılı iç içe geçti, sevinçlerle hüzünler, kırıklıklarla incelikler birbirinin içinde eridi...
 
******