Sekiz Oyun

Yazar : Refik Erduran
İsbn : 9786054233526
Yayın Tarihi : Şubat, 2011
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 507
Ölçü : 16 x 24 cm

Bir sepet altın yumurta
Meslektaşlarımdan birçoğunun beni üzen bir huyu var: "Tiyatroya ilgi azaldı, salonlar dolmuyor, sanatımız can çekişiyor" diye yakınmaktalar boyuna.
Övünmek gibi olmasın ama, kendi deneyimim o görüşteki aşırı karamsarlığın somut kanıtı. Salonum boş kalmadı; sanatım da ölmüyor.
Özel bir başarı sırrım yok, Seyircimizin tiyatrodan beklediğini sağlamaya çalışıyorum: Hoş ve anlamlı bir iki saat geçirmek. Bunun ilk koşulu oyuna ilgi duyması, sahnede gördüklerinin kendini "sarması". Tabii, kendi toplumundan malzeme kullanılmış, kendi kültürüyle yakınlık kurulmuşsa, o elektriklenme kolaylaşıyor.
Yazık ki meslektaşlarımın bir başka yakınma konusu "Türkiye'de oyun yazılmıyor" serzenişi. Yazarlarımıza sorarsanız, "Ürünlerimize itibar edilmiyor ki yazalım" diyorlar, Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan durumu yani.
Türk yazarıyla Türk icracısı uyum içinde el ele verince dünya standardına uygun katkılar sağlanabiliyor Türk tiyatrosuna. Refik Erduran'la çok kereler öyle yaptık; seyirciyi de, beni de mutlu eden sonuçlar aldık.
Onun 50 kadar oyunundan sekizi bu kitapla tiyatrocularımızın ve tiyatroseverlerimizin dikkatine sunuluyor. Alın size bir sepet altın yumurta!
Hoş bir sürpriz olasıdır: Kuluçkaya özenle yatılırsa içlerinden tavuk değil, sülün çıkar.
Ali Poyrazoğlu
******