Osmanlı'da Ulaşım Kara - Deniz - Demiryolu

Yazar : Editörler: Vahdettin Engin, Ahmet Uçar, Osman Doğan
İsbn : 9786055331085
Yayın Tarihi : 2013
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 415
Ölçü : 16,5 x 24 cm
Yayınevi : Çamlıca Basım Yayın

İnsanoğlu yüzyıllar boyunca yolsuz topraklarda dolaştı. Zaman içerisinde üzerinden geçilen yerlerde kalıcı izler bıraktı ve belli bir süre sonra bu izler patika yolların ilk nüvesini teşkil etti. Buralarda kalabalık gruplar halinde gezmeye başlayınca da yolların şekli de değişmeye başladı.
İnsan ve eşyanın bir yerden başka bir yere aktarılması manalarına gelen ulaşım, tarih boyunca insan hayatında her zaman mühim bir yer teşkil etmiştir. Bir yerden başka bir yere ulaşmanın veya eşya nakletmenin en zahmetsiz ve en rahat yolunu bulmak için karayolu, denizyolu, demiryolu ve nihayet havayolu üzerinde keşifler ve icatlar yapılmaya başlandı. Ulaşımda yaşanan çelişmeler ise daima mesafelere harcanan zamanı azaltmak, konfor ve emniyeti artırmak çizgisinde olmuştur. Böylece hem vakitten ve hem de nakitten kazanılması hedeflenmiştir.
Tekerleğin keşfedilmesi, ulaşımda yeni bir çağın başlamasına sebep olmuş, böylece hayvanlar artık çekici vasıta olarak daha ağır yükleri ve daha çok insanı taşır hale gelmişlerdir. İnsanların bulduğu diğer bir ulaşım aracı ise nehir ve denizlerde kürek ile yelken gücüyle giden kayık ve gemilerdir, Çin’den Avrupa’ya değin uzanan İpek ve Baharat yollarının varlığı; Akdeniz sahillerinde, Nil ve Fırat gibi nehirlerde büyük limanların bulunması, eskiden beri insanların ulaşımı her şekilde kullanmak için uğraştıklarını göstermektedir. Ulaşımda yapılan büyük keşiflerden biri de pusulanın keşfidir. Böylece pusula ile uzun kara ve deniz yollarına seyahat imkânı doğmuş oluyordu...

Ama en mühim gelişmeler 19. yüzyıldan itibaren ulaşım vasıtalarında meydana gelen ilerlemeler sayesinde olmuştur. 1765’te buhar makinesinin keşfiyle büyük buharlı gemiler yapılarak, yelkenliler terk edilmeye başlanılmıştır. Buhar makineleri demiryolu taşımacılığının ortaya çıkmasına da yol .emiş, 19. yüzyılın ilk yarısında dünyanın muhtelif ülkelerinde demiryolları maliyete başlamıştır. 19. yüzyılın son çeyreğinde benzinle çalışan motorların üretilmesi ile de ulaşım araçlarına yenileri katılmış ve böylelikle hayvan mşımacılığı da giderek ortadan kalkmıştır.

******