Osmanlı İstanbul'unun İlk Yapıları Hisarlar ve Mahalleleri

Yazar : Süleyman faruk Göncüoğlu
İsbn : 9789757641513
Yayın Tarihi : Mart, 2016
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 344
Ölçü : 16,5 x 24 cm
Yayınevi : Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan ve çağlar boyunca çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul, gerek tabiatın kendisine bahşettiği özel konumu, gerek eşi bulunmaz doğal güzellikleri, gerekse heyecan verici tarihi dolayısıyla daima gündemde kalmayı başarmıştır. Tarih öncesinden Romalılara, oradan Bizans geleneğine kadar bütün büyük medeniyetler İstanbul için amansız mücadeleler vermiştir. Arap ordularından farklı Türk boylarının akınlarma kadar birçok fetih girişimiyle karşılaşan bu tarihi kent, 29 Mayıs 1453 gününden sonra bambaşka bir devri yaşamaya başlamıştır.
Yıldırım Beyazıt’ın, bugün İstanbuldaki en eski Osmanlı yapısı olarak bildiğimiz Anadoluhisarı’nı yaptırmasının hemen ardından onun tam karşısına gelecek biçimde Rumelihisarı’nı inşa ettiren II. Mehmet, kısa bir süre sonra İstanbul’u fethederek “Fatih” unvanını kazanmış, böylelikle Bizans egemenliğine son vermiş, Osmanlı tarihiyle birlikte bütün İslam dünyası için de yepyeni bir devri başlatmıştır. İstanbul’un fethi hiç şüphe yok ki dünya tarihi için de büyük önemi olan bir olaydır.
Kültürel mirasımızın bir parçası olan ve şehrin asırlar öncesine uzanan tarihine ışık tutan Boğaziçi’nin bu simgesel yapıları ve onların etrafında kurulmaya başlanan ilk Osmanlı mahalleleri, sadece o devrin iskân politikası açısından değil; aynı zamanda mimari ve kültürel değerleri bakımından da İstanbul’un şehir tarihinde önemli bir yere sahiptir.
6 Kasım 1923’de kurularak Cumhuriyetin ilk kamu yararına çalışan derneği unvanını alan ve tarihi boyunca hep ilklerle anılan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, Hisarlar ve Mahallelerini konu alan, bu bakımdan ilk olma özelliği taşıyan, birbirinden kıymetli belge ve fotoğraflarla desteklenen bu kitabı yayımlamaktan gurur ve mutluluk duymaktadır. İstanbul’un şehir ve mimarlık tarihi bakımından önemli bir kaynak niteliği de taşıyan bu eserin siz değerli okuyucularımızın beğenisini kazanacağını umuyoruz.
******