Osmanlı İstanbul'u İngiliz Mimar Allom'un Renkli Gravürleriyle

Yayın Tarihi : Ağustos, 2015
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 64
Ölçü : 20 x 14 cm
Yayınevi : Atlas Tarih Kitaplığı

Osmanlı toprakları ve İstanbul, özellikle 18. yüzyıl başından itibaren çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen seyyahların akınına uğradı. 1830’ların sonunda İstanbul’u ve çevresini resimlediği gravürlerle tanınan ünlü İngiliz mimar ve ressam Thomas Allom da bu seyyahlar arasındaydı. Allom, II. Mahmud’un son dönemine rastgelen 1838 yılında Londra’da, elle renklendirilmiş 96 adet Türkiye gravürünün yer aldığı Constantinople and It’s Environs (İstanbul ve Çevresi) adlı eserini yayımladı. Bu eserde İstanbul’un çeşitli manzaralarının yanı sıra Bursa, İzmir, Manisa gibi şehirlerin gravürleri de bulunuyor. Denizler Kitabevi, 2013 yılında, Thomas Allom’un bu muhteşem gravürlerinin toplandığı “Constantinople and it’s Environs” adlı eserin tıpkıbasımını yayımladı.
Eser okurunu İstanbul’un yaklaşık 200 yıl öncesine ait manzaraları, kahvehaneleri, mezarlıkları, hamamları, camileri arasında bir eşsiz yolculuğa çıkarıyor.
Bu eserde yer alan 96 orijinal gravürden, İstanbul ve yakın çevresini gösteren 33’ünü Atlas Tarih okurları için seçtik. Yayımladığı muhteşem koleksiyonluk eserden bu seçkiyi hazırlamamıza olanak sağlayan Denizler Kitabevi’ne çok teşekkür ederiz.

******