Orhan Conker

Mustafa Kemal Paşa'ın yakın arkadaşlarından Nuri Conker'in oğlu Orhan Conker, 1931 yılında Galatasaray Lises'nden mezun olduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanı ile yurt dışına yüksek eğitim için gönderilen öğrencilerden biridir. Fransa'da Siyaset Bilimi tahsili görür ve Ankara'ya döner. Bu genç hariciyeciyi Atatürk bir akşam Çankaya'ya yemeğe davet eder. Masada İnönü, babası Nuri Conker ve diğer zamanın önemli kişileri vardır. Yemekte Atatürk, Orhan Conker'e ilgi gösterir ve yanına oturtur. Bundan sonraki anısını Başkonsolos Orhan Conker şöyle anlatmaktadır:
"Bir ara yemek salonunun penceresinden zamanın İngiliz Büyükelçisini görür gibi oldum. Sonra, Yaver içeri girdi ve Ata'nın kulağına fısıldayarak bir şeyler söyledi. Atatürk bakışlarını İsmet İnönü'ye çevirmiş sorar gibi bakıyordu. Yaver çekilince Atatürk, İnönü'ye sordu:
- Şu İngiliz subayının diyetini ödemediniz mi? İsmet İnönü cevap verdi:
- Biz beş bin lira tazminat verdik teklif ettik İngiliz Büyükelçisi on bin istedi pazarlık ediyoruz.
Atatürk sertçe bir sesle:
- Verin adama şu parayı, der ve Orhan Conker'e dönerek:
- Bak çocuk; geçenlerde bir İngiliz deniz yüzbaşısı İstanbul'da Rumeli yakasında bizim bir askeri bölgemize yanlışlıkla girmiş nöbetçi asker de parola falan bilmeyen bu yabancı subaya ateş etmiş adam öldü. Şimdi İngilizler ölen subayları için tazminat istiyorlar. Ben verin dedim. Başbakan İsmet Paşa biraz cimri davranıyor. Adam o kadar eder etmez. Önemli olan şu: Biz adamı vururuz ama parasını da öderiz.."
Orhan Conker, 22 Ocak 1975 tarihinde vefat etti.

Bibliyografya

Les Chemins de Fer en Turquie et la Politique Ferroviaire Turque (1935), Redressement Economique et Industrialisation de la Nouvelle Turquie (Emile Witmeur ile 1937), Büyük Türkiye (1939), Türk-Rus Savaşları (1942), Milli İdeal (1943)