Ord. Prof. Şükrü Baban"a Armağan

Yazar :
Yayın Tarihi : 1984
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 237
Ölçü : 16 x 23,5 cm
Yayınevi : istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi
Bahsi Geçen : H. Şükrü Baban

ORD. PROF. ŞÜKRÜ BABAN I ANARKEN
Merhum hocamız Ord. Prof. Şükrü Baban’ı ölümünün 4. yılı dolarken bir daha saygı ile anıyoruz. Baban hocamızın aziz hatırası önünde hepimiz saygı ile eğiliyoruz. Kendisinin kutsal görevini severek yaptığı bir sınıfımıza onun ismini verdik. Yine kendisine karşı duyduğumuz sevgi ve saygının bir anısı olarak bu eseri hazırladık. Şimdi kısaca sayın hocamızın hayat hikâyesinden bahsetmek istiyorum.
Ord. Prof .Baban OsmanlI döneminin devlet adamlarından Mustafa Zihni Paşa’nm oğludur. Kendisi 1890 yılında doğmuş İlk ve Orta eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlamıştır. Daha sonra yüksek eğitimi için Fransa’ya gitmiş ve Paris Hukuk Fakültesi’nden 1912 yılında mezun olmuştur.
Merhum hocamız bütün hayatı boyunca çeşitli idari kademelerde görev almış ve eğitim kuramlarında hizmet görmüştür. Fransızca, İngilizce, Arapça ve Farsça bilen hocamız Baban, Kasım 1933’den itibaren İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ordinaryüs Profesör olarak hocalık hizmetini sürdürmüştür. Hocamız 1937 yılında Hukuk Fakültesi’nden ayrılmış ve Ocak 1938’den itibaren İktisat Fakültesi’nde göreve başlamıştır...

******

Oktay Aras Kitaplığındaki H. Şükrü Baban Kitapları (1)