Ölümünün 100. Yıldönümünde Tevfik Fikret Sempozyumu

Yazar :
İsbn : 9789944100908
Yayın Tarihi : 2016
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 153
Ölçü : 17 x 24 cm
Yayınevi : İBB Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü
Bahsi Geçen : Cüneyt Akalın, M. Tevfik Fikret , Orhan Karaveli

Değerli Hemşehrilerim,
Edebiyat tarihimizde şiirleri, hayatı ve eserleriyle tanıdığımız büyük şairimiz Tevfik Fikret'i yüzüncü ölüm yıldönümü münasebetiyle anmaktayız.
Anma etkinlikleri çerçevesinde Tevfik Fikret’in 100. Ölüm Yıldönümü anısına bir sempozyum düzenledik. Düzenlenen bu sempozyuma sunulan bildirilerden oluşan bu kitap, şairin her yönü ile tanınmasına katkı sunacaktır.
Tevfik Fikret 1915 tarihinde henüz kırk sekiz yaşında genç denebilecek bir yaşta aramızdan ayrılmıştır. Tevfik Fikret, bu kısa yaşamı içerisine sığdırmış olduğu eserleri ve fikirleri ile kültürümüzde önemli yer tutan bir sanatçıdır.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu ünlü şairin hatırasına sahip çıkmak bizim için büyük bir onur olmuştur.
Dönemin Milli Eğitim Bakanı Haşan Ali Yücel ile İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı olan Lütfi Kırdar'm ortak girişimleri sonucu şairin evi 1940 senesinde Edebiyat-ı Cedide Müzesi yapılmak üzere satın alınmıştır.
Tevfik Fikret'in eşi Nazime Hanım'dan satın alman ev, eşi ve dostlarının katkıları ile koleksiyon olarak zenginleştirilmiş ve yapılan restorasyonun ardından 1945 senesinde bir Edebiyat müzesi olarak dönemin şair ve yazarlarına ev sahipliği yapan bir müzeye dönüştürülmüştür.
Aşiyan Müzesi restorasyondan geçirilerek 14 Aralık 2012 tarihinde yeniden hizmete sunulmuştur. Bu kapsamda Müze teşhirinde yenilikler yapılmış, bina orjinal haline getirilmiş, kapalı odalar teşhire açılmış, yeni canlandırmalarla dönem daha ayrıntılı ortaya çıkarılmıştır.
Özellikle öğrencilerin uğrak yerlerinin başında gelen bu Müze, eğitime sağladığı katkının yanı sıra müzecilik alanında da ilgi ve beğeni toplayan bir hal almıştır.
"Ölümünün 100. yılında Tevfik Fikret Sempozyumu” şairin edebiyatçılığı, ressamlığı, eğitimciliği gibi bir çok yönünün anlaşılmasına katkı sunacağı inancındayım.
Başta sempozyuma tebliğleriyle destek veren katılımcılar ile bu sempozyumu gerçekleştiren ve kitabı hazırlayan ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Dr. Kadir Topbaş
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı
******