Oktay Aras Kimdir ?

Oktay Aras 1937 yılında İstanbul'da doğdu.
1943 yılında girdiği Galatasaray Lisesi'nden, ilkokul, ortaokul ve liseyi okuyarak 1955 yılında mezun oldu.
Yükseköğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi'nde yaptı. İş hayatında bir italyan firmasında çalıştı. Sonra ortaklarıyla kendi firmalarını kurarak 40 yılı aşkın bir süredir Türk sanayiine hizmet etmektedir.
1990'lı yıllarda, Galatasaray Dayanışma Dergisi'ni çıkaran, 240 Galatasaray liselinin ortak olduğu Galatasaraylılar Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş.'de yönetim kurulu başkan yardımcısı ve başkanı olarak görev yaptı.
Bir süre Galatasaray Kulübü masa tenisi şube kaptanlığı da yapan Oktay Aras, halen aktif olarak masa tenisi sporunu yapmakta ve Türkiye adına Dünya ve Avrupa Veteran Masa Tenisi şampiyonalarına katılmaktadır.
2005 yılında dönem arkadaşı Av. Taner Saka ile "Galatasaray Lisesi 1955 Yılı Mezunlarının 50. Yılı" adlı yıllığı çıkardı.
Halen bir sanayi şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Oktay Aras, yazın hayatına, 4 ciltlik, 1130 Galatasaray liseli yazarın tanıtıldığı "Galatasaray Liseli Yazarlar ve Kitaplar" adlı mini ansiklopedi ile devam etti.
Arkasından "İTÜ 1960 Mezunlarının 50. Yılı" adlı yıllığa ve "Genç Mühendisler, Genç Yöneticiler 1960 Mezunu Makine Mühendisleri Sizler İçin Yazdı" adlı kitaba imza attı. Oktay Aras'ın bir diğer çalışması ise, "Galatasaray Niçin En Büyük?" adlı, Galatasaray'ı bütün kurumları ile tanıtan bir kitap oldu. 
Daha sonra, "Galatasaray Liseli Sıra Dışı Hayatlar" adlı kitabında, 33 adet, olağanüstü yaşamları olan Galatasaray Liselileri tanıtan Aras, şu anda 8 ciltlik, Türk Edebiyatında Galatasaray Lisesi ile ilgili yapıtları kapsayan "Kitaplığımdaki Galatasaray Lisesi" adlı  çalışmayı.tamamladı.