Objektifimdeki Edebiyatçılar

Yazar : Mahmut Turgut
İsbn : 9751727928
Yayın Tarihi : 2001
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 198
Ölçü : 24 x 33 cm
Yayınevi : Kültür Bakanlığı
Bahsi Geçen : Çetin Altan, Selim İleri, Tahsin Yücel

Bu çalışmanın öyküsü yaklaşık altı yedi yıl öncesine gider.
1994 yılından beri İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’daki kitap fuarlarında karşılaştığım, bir çoğu arkadaşım olan edebiyatçılarımızın fotoğraflarını çektim. Bunların sayısı 200’ü epeyi geçti. Birgün geniş bir olanak bulduğumda, hepsini belki birkaç ciltte toplamayı hayal ettim hep. Gerçi tümü olmasa da, bir bölüm edebiyatçımızın fotoğrafları Ankara ve İzmir’de sergilendi. Daha sonra tasarladığım bu albümün, fotoğraf sahiplerinin ürünleriyle daha anlamlı ve zengin olacağını düşündüm.
Daha önce edebiyatçılarımızı çalışan usta fotoğrafçıları saygıyla anmalıyım: Ara Güler, Ozan Sağdıç, Şahin Kaygun, İsa Çelik, Çerkeş Karadağ.
Yaşama ve çalışma koşullarım bakımından Ankara’dan fazla ayrılamadım. Belki bu yüzden sadece yüz (portre) çalıştım. Ara Güler Hoca: “Senin de üslubun bu...” diyerek beni rahatlatmıştı.
Çalışmam 1909 - 1949 yılları arasında doğan edebiyatçılarımızdan seçildi. 1950 ve sonrasına girmek, şu sıra içinden çıkılmaz zorluklar getirebilirdi, bunun altından kalkamazdım. Bu tarihlerde doğmuş edebiyatçılarımızla, ulaşamadığım için birinci cilde alamadıklarımı ikinci ciltte toplamayı diliyorum.
Bu çalışmayı toparlamak kolay olmadı. Hepsi de benden yaşça büyük olan, yazdıklarından beslendiğim şair ve yazarlarımızın önemli bir bölümü, bu çalışmama ürünlerini bizzat seçerek katkıda bulundular. Bu vesileyle onları biraz daha yakından tanımak bana mutluluk verdi; sanki daha çok titizlenmemi, ince eleyip sık dokumamı kolaylaştırdılar. Onlara ve artık aramızda olmayan güzel insanların ürünlerini yayımlama iznini bize veren ailelerine teşekkür borçluyum.
Belki başta söylemem gerekeni şimdi söyleyeceğim: Bilinen anlamında bir antoloji hazırlamak çabasında olmadım. Bu benim öznel seçimimdir. Edebiyatçıların birçoğuna, şimdi burada uzun uzun anlatmam gerekecek nedenlerle kitapta yer veremedim, üzgünüm. Bir de “objektifimi tutamadığım” için çok hayıflandığım Ceyhun Atıf Kansu, Muzaffer Hacıhasanoğlu, Haşan Hüseyin, Cemal Süreya ve Bedrettin Cömert’i burada saygıyla anıyorum.
Bu çalışmamın günışığına çıkmasını sağladığı için Kültür Bakanımız Sayın İstemihan Talay’a teşekkür ediyorum.

******