Melih Açba

Kuzey Kafkasya kökenli Abhaz bir ailenin çocuğu olarak 1913 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Türkiye'nin ilk futbol takımlarından Blackstocking FC'nin Başkanı Dr. Rasim Paşa'dır.
Boksa Galatasaray Lisesi’nde başladı. Galatasaray Kulübü’nde yetişip parladı. 1930’dan sonra Türkiye’nin en iyi boksörlerinden biri olarak tanındı. Boksta ilk Milli Türk Takımı 1928 yılında kuruldu ve aynı yıllarda Türkiye’nin ilk uluslararası başarısı SSCB’de kazanıldı. Melih Açba bu takımda yer aldı.
1934 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra yükseköğrenim için gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde 1940′ta, dünyanın en büyük amatör boks şampiyonası olarak kabul edilen Altın Eldiven’e katıldı ve tüm rakiplerini yenerek sıkletinde (66 kg) şampiyon oldu. Kaliforniya, Berkeley Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ni bitirdi.
1942’de özerk Boks Federasyonu’nu kurdu. 4 yıl başkanlık yaptı. 1947 Avrupa Şampiyonası‘nda Uluslararası Boks Federasyonu üyeliği yaptı. Dublin’de uluslararası maçlar yönetti. Boks yaşamı boyunca 359 maç yaptı ve hiç yenilmedi.
İş hayatında Shell Türkiye şirketinde çalıştı. Bir dönem Shell Gaz Genel Müdürü olarak görev yaptı.
1948-1949 yıllarında Galatasaray Spor Kulübünde yöneticilik de yapan Melih Açba, 1988 yılında İstanbul’da vefat etti.

Bibliyografya

Büyük Türk Sporcuları (Milliyet Yayınları), Leyla Açba Bir Çerkes Prensesinin Harem Hatıraları (Harun Açba, 2005)