Medeniyetin Başkenti İstanbul Karakalem Sergisi

Yazar : Melikşah Soytürk, Burak Yamaç
Yayın Tarihi : Ekim, 2011
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 59
Ölçü : 30 x 26,5 cm
Yayınevi : Ümraniye Belediyesi

İstanbul'a Karakalemle Dokunmak...

İstanbul... Ülkemizin gözbebeği, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihin kokusunu sokaklarında soluyabildiğiniz bir açıkhava müzesi adeta. Nice sanatçıya ilham kaynağı olmuş asırlarca, Türk İslam mimarisinin eşsiz ürünleri gravür tekniğiyle kağıda dökülünce, İstanbul; bir daha bakmayı, bir daha resmedilmeyi hak eden manzaralarla yeniden karşımıza çıkıyor.
İşte Ümraniye Belediyesi olarak, şimdi sîzlere bu eşsiz şehrin bezenmiş güzelliklerini yeniden karakalemle sunuyoruz. Başta Klasik Türk İslam Sanatları olmak üzere, unutulmaya yüz tutmuş tüm sanatlarımızın canlandırılması ve yeni kuşaklara kazandırılması yönündeki her türlü çabanın arkasında yer almayı kendimize görev biliyoruz. İstanbulumuzu karakalem gravür tekniği ile yeniden yorumlayan sanatçımızın bu özel sergisini sîzlerle buluşturmakdan mutluyuz.
Ressamımızın İstanbulun çok farklı mekanlarını tasvir ettiği "Medeniyetin Başkenti İstanbul Karakalem Sergisi"ni Yüce Medis'in çatısı altına taşımaktan onur duyuyoruz. Türkiye'de ilk defa 3.5 metrelik karakalem "İstanbul panorama çizimi"nin de sanatseverlerle buluştuğu bu özel serginin; Ümraniye Belediyesi'nin sanata ve sanatçıya olan daimi desteğinin bir nişanesi olarak hatırlanması umuduyla...
Saygılarımla
Hasan Can
Ümraniye Belediye Başkanı

******