Manşet Yalısının Kızı

Yazar : Esra Tüzün
İsbn : 9786050938319
Yayın Tarihi : Kasım, 2016
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 196
Ölçü : 14 x 23 cm
Yayınevi : Doğan Kitap
Bahsi Geçen : Çetin Emeç

Türk basın tarihine damgasını vuran Emeç ailesi, BabIâli’den medyaya uzanan süre içinde kamuoyu adına vicdan bekçiliği yaptı, yapıyor.
Bu kitabı 95 yıldır Türk basınının içinde olan Emeçlerin en küçük kızlan Leyla Emeç Tavşanoğlu ile üç yıla yakm zaman boyunca birebir çalışarak hazırladım. Kitapta, darbeler, siyasi krizler, suikastlar, skandallar yani hayatın kendisi var. Buradaki iç döküş-lerin çoğu daha önce hiç dile getirilmedi, bir kısmı BabIâli’nin sır-n olarak kaldı. Kurgu yok, kötü hafıza bilgileri yer almıyor; duygular, önseziler ve yorumlar belki de pek çok kişiyi rahatsız edecek ama gerçekler adına bunlara katlanma kararı aldık.
Babıâli’de Beyaz Türk kavramı sürekli eleştirilse de Beyaz Türklerin yalılarda özel mürebbiyelerle başlayan hayatlarının Türk basınında nasıl tiraj patlamaları yarattığının da bilinmesini istedim. Gerçeklerin bugün medyaya dönüşen BabIâli’nin arka odalarını bile aydınlatabileceğine inanıyorum.
Selim Ragıp Emeç, Çetin Emeç, Aydın Emeç ve Leyla Emeç Tavşanoğlu Türk basın tarihinde mihenk taşları oldular, manşetlerle kamuoyu vicdanını yönlendirdiler.
Ancak hayat onlar için başladığı gibi devam etmedi. Emeçlerin kimi zaman pembe, kimi zaman zindanlar kadar karanlık anılarının önemli bir belge niteliği taşıyacağına da inanıyorum. Hayatını, gözünü, kalemini bana açan Leyla’ya ve kitap boyu mihmandarım olanlara teşekkürler...

******