Kuruluş: Galatasaray Spor Kulübü'ne Türkiye'de Futbolun Erken Çağı (1904-1907)

Yazar : Melih Şabanoğlu
İsbn : 9786057947055
Yayın Tarihi : Aralık, 2018
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 353
Ölçü : 15 x 24 cm
Yayınevi : Vakıfbank

Bu kitabın yazılmaya başlanmasının iki tarihi var. İlki oldukça eski. 1973 yılında Galatasaray Lisesinin Beyoğlu’ndaki binasına geldiğimizde o zaman ticaret dersine giren hocamız Ülkü Özatay sınıfta bir kitap dağıtmıştı hepimize: Bir Galatasaraylı'nın Hatıraları. Yazarı Mekteb-i Sultaninin 1923 yılı mezunu Suat Aray’dı. Kitabı eve götürdüğümü, hafta sonu tatillerinde okuduğumu hatırlıyorum; oldukça şaşırmıştım. Benim okuduğum sıralarda 50-60 yıl önce neler yapıldığı aktarılıyordu kitapta temel olarak. Fakat 50-60 yıl öncesi ile sonrası arasındaki fark inanılmazdı. Tarih, bu olsa gerekti. Galatasaray tarihi üzerinden tarihle ilk karşılaşmam bu kitap sayesinde oldu. Bir su pınarı bulmuştum.
Kaynağa başka sular da katıldı daha sonra. Süleyman Tekil’in Dünden Bugüne Galatasaray ve özellikle Fethi tsfendiyaroğlu’nun Galatasaray Tarihi. Sonuncusu, Aslan Kral üçlemesinin sonuncusundaki başlangıç cümlesi gibiydi: “Daha geriye gidiyoruz. Başlangıçtan da önceye.” Sonrasında içinde “Galatasaray” geçen her şeyi almaya, okumaya gayret ettim. Bu dönem kişisel hayatımın toplayıcılık dönemine karşılık gelir. Bir ara Galatasaray Lisesinde tarih öğretmenliği yapabileceğim fikrinin kafama yerleştiği dönem de bu zamanlara karşılık gelir. Buna ciddi ciddi inanmış olmalıyım ki, o dönem mektebin müdürü olan merhum Prof. Erdoğan Teziç’e bir de mektup yazmıştım.
Toplayıcılık safhasından avcılık dönemime geçişi temsil eden kitap sayısı ikidir: Salih Zeki Aktay’ın Emin Bülend’in Şiirleri ile Rıfat Nejdet Evrimer’in Fecr-i Ati Şairleri: Emin Bülent. Böylece kendimi üç yola açılan bir kavşağın ortasında buldum. Bir yol Emin Bülent Serdaroğlu üzerinden Galatasaray Spor Kulübünün kuruluş dönemine açılıyordu. Bir diğeri Balkan ve Birinci Dünya Savaşında askerlik yapan Serdaroğlu üzerinden Galatasaray’ın askerlerinin, şehitlerinin ve gazilerinin yoluna. Sonuncusu ise Ser-daroğlu’nun 1905’te mezun olduğu Mekteb-i Sultani’deki 19. yüzyılın son dönemi ile 20. yüzyılın ilk başlarındaki sosyal yaşamına. Galatasaray tarihindeki ilk portre yazım (Emin Bülent Serdaroğlu’nun yaşamı hakkındaydı) bu dönemde yayımlandı. Sonra da insan öyküleri üzerinden Galatasaray tarihinin belirli anlarını aydınlatabilmek için kibrit çakmaya gayret ettim...
 
******