Kurtuluş Savaşı'nda İstanbullu ve Ankaralı Komünistler

Yazar : Yunus Yılmaz
İsbn : 9786055452865
Yayın Tarihi : Kasım, 2014
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 190
Ölçü : 15 x 23 cm
Yayınevi : İleri Yayınları
Bahsi Geçen : Mustafa Suphi

Elinizdeki kitabın aslında tamamıyla tesadüf eseri olarak ortaya çıktığını söylersek abartmış olmayız.
2013 yılı başında kitap çalışmalarımı değerlendirdiğim İleri Yayınları, yazar Necati Gültepe’nin Kurtuluş Savaşı döneminde İstanbul’u konu edinen bir roman üzerinde çalıştığını, bu dönemde İstanbul’da sosyalist faaliyetleri anlatan ve Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen sosyalistler üzerine bilgi istediğini bana söylendi. Bu konuları benim iyi bildiğim düşünülüp beni tavsiye etmişler.
Necati Gültepe’yi ilk olarak İleri Yaymları’nın 2013 yılı Ocak ayı sonunda İstanbul-Polonezköy’de düzenlediği bir tatil programında tanımıştım. Madem Türk solu tarihini iyi bildiğim düşünülüyordu, ben de 5-6 sayfalık bir rapor hazırlayıp sundum. (Yanılmıyorsam raporu 2013 yılının Şubat ayında yazmaya başlayıp Mart ayı sonunda vermiştim.) Raporu verdiğim tarihten sonra da öğrendiğim kimi yeni bilgileri not almaya devam ettim. Üzerinde çalıştığım bir kitap olmasına rağmen bu çalışmanın da peşini bırakmadım.
Araya 2013 Mayıs sonunda başlayan Gezi Parkı eylemleri girdiği için 1,5 aylık bir süre çalışmama ara verdim. Ülke böyle bir öfke seliyle iktidara tepki gösterirken bu olay karşısında kayıtsız kalamazdım. Temmuz ayının sonlarına doğru araştırmalarıma kaldığı yerden devam ettim. Her geçen gün yeni belge ve bilgiye ulaşıyordum. Kasım ayma da kadar da araştırmalarımı devam ettirdim...

******