Kimi Başrol Kimi Karakter Kulüp Hikayeleri

Yazar : Tanıl Bora, Ziya Adnan
İsbn : 9786054878031
Yayın Tarihi : 2013
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 344
Ölçü : 13 x 19,5 cm
Yayınevi : Dipnot Yayınları

Eduardo Galeano'nun Gölgede ve Güneşte Futbol kitabı bu cümleyle başlar. Elinizde tuttuğunuz bu kitabın selâmı o hüzünlü hikâyenin aktörlerine, futbolun görünmez köşelerinden, en kalabalık stadlarda kupalar kaldırmışlara...
Her futbol kulübü bir nevi roman kahramanıdır. Haydi deyin ki, hikâye kahramanı! Bu kitaptaki yazılar, dünyanın dört bir köşesinden, bu hikâye ve roman kahramanlarının bir öbeğinin resmi geçididir. Nasıl ve nerede başlamış hikâyeleri, renkleri nasıl doğmuş, nasıl büyümüşler ya da nasıl önemsizliğe sürüklenmişler, zaman içinde kimler giymiş formalanm, neler kazanmış, neler kaybetmişler, şimdilerde ne yaparlar, ne âlemdedirler, sevdahlan kimlerdir?
Futbol birkaç renkten, birkaç büyük takımdan ibaret değil ki. Hep parlak ışıklar altında yaşayanlar var, gözünün feri sönmüşler var. Uzun ömründe "ikbali de idbarı da görenler" var. Kimi eski günlerine ağıt yakarken, kimileri manşetlerden düşmeyen... Kimi endüstriyel futbolun zenginliğinde giderek büyürken, kimi zor zahmet ayakta kalmaya çalışan... Kimi pek meşhur, kimi uzaktan aşina, kimi gözden ırak, adı bile bilinmez... niceleri var.

******