Kentiçi Ulaşım Terimleri Sözlüğü

Yazar : Abdullah Kırmızı, Mutlu Şaduman Kolağasıoğlu, Fehime Tunalı Çalışkan
İsbn : 9786051274638
Yayın Tarihi : Haziran, 2012
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 172
Ölçü : 16 x 23 cm
Yayınevi : Cinius Yayınları

Yaklaşık dört yıldır bilgisunar (web) alanında yayınlanan bu sözlüğün niteliği ve amacı hakkında, önsözünde yeterince durulmuştu. Kentiçi toplu ulaşımda çalışıyor olmanın yan ürünü olarak başlangıçta önemini belki kendimizin de yeterince kavrayamadığı bu terimler sözlüğünün geçen zaman içinde elden geldiğince güncellemeleri yapılmış, yanlışları giderilmeye çalışılmıştır.
Bir noktadan sonra yerel gereksinimlerin (kurum, kent, işletme, vb.) karşılanması amacının ikincilleştiği apaçık ortaya çıktı. Kentiçi toplu ulaşıma özgülenmiş dizgesel bir terimce sözlüğü bilebildiğimizce dünyada da pek yok. Varsa da şimdilik erişim alanımız içinde olmadığı söylenebilir. Evrensel bir açılım savında olmasak da amaç olarak önümüze, Türkçemizde kavramsal bir ulaşım dili ortaya çıkarmayı ve elimizden geldiğince dilimizin incelik ve yeteneklerini alana uygulamayı koyduk. Bu bir anlamda Türkçemizin geliştirilmesine alçakgönüllü bir öneri katkı olmaktan öte geçmez.
Bizim bıraktığımız, gücümüzün kesildiği yerden binlerinin, özellikle üniversite, bilim ve dil çevrelerinin bu ucu açık çalışmayı sürdüreceklerini umuyoruz. Belli bir konuda evrensel dil tutarlılığının ne demek olduğunu, tersinin nasıl pahalıya patladığını ve böylesi bir durumun gelecek kuşakların bile yaşamlarını karartabileceğin! bilen bilir, diye düşünüyoruz.
Mutlu Şaduman Kolağasıoğlu’nun aramıza katılması, hatırı sayılır ölçüde İngilizce yanlışımızın giderilmesi konusunda mutlu bir birlikteliği de sağladı. Artık o da çalışmamızın bir parçası...

******