İstanbul'un Yüzleri Serisi - 76 İstanbul'un 100 Sinema Salonu

Yazar : Barış Bulunmaz, Ömer Osmanoğlu
İsbn : 9786059132435
Yayın Tarihi : 2016
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 202
Ölçü : 16,5 x 24 cm
Yayınevi : İstanbul Büyükşehir Bel.Kültür A.Ş.

Bir şehrin en önemli sanatsal ve mimarî unsurları arasında sayılan sinema salonları, eğlence mekanı olmanın çok ötesinde farklı anlamlara sahiptir. 19. yüzyılın sonlarında sinema tekniklerinin gelişmesiyle birlikte sinema salonları da, çekilen filmlerin geniş toplum kesimleriyle buluştuğu merkezler olarak şehrin sosyal ve kültürel unsurları arasında kendisine yer bulmaya başlamıştır. Sanat ve eğlence merkezleri olarak sinema salonları, aynı zamanda kültürün bir unsuru, farklı yaşam tarzlarının bir göstergesi ve sosyalleşmenin önemli bir aracı olarak da işlev görmektedir.
İnşa edildikleri ve faaliyet gösterdikleri dönemin sosyal, kültürel ve estetik havasını çok iyi bir şekilde yansıtan sinema salonları köklü bir geçmişe sahip olan İstanbul’da, erken bir dönemde kendilerine yer bulmuşlardır. Lumiere Kardeşlerin sinematografı cihazıyla çektikleri ilk filmin Paris’te 1895 te gösteriminden iki yıl sonra, 1897’nin başlarında Osmanlı Istanbulu’nda halka açık ilk film gösterimi gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten sonra Beyoğlunda ve Şehzadebaşinda, ardından Eminönü, Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar ve Bakırköy gibi merkezlerde kışlık ve yazlık sinema salonlarının açıldığı görülmektedir.
İstanbul’daki sinema salonlarını tanıtmak, şehrin kültürel ve sanatsal hafızasını sonraki nesillere aktarmak amacıyla hazırlanan "İstanbul’un 100 Sinema Salonu"adlı bu kitapta sinema salonları; kuruluş tarihleri, adresleri, kurucuları, işletmecileri, fiziksel özellikleri, isim değişiklikleri, salonun mülkiyetinde ve işletmesinde yaşanan değişimler, gösterilen film türleri, yaşanan çarpıcı olaylar, hatıralar, anekdotlar ve son olarak sinema salonunun mevcut durumu gibi kriterler gözetilerek kronolojik bir biçimde okuyucuya tanıtılmıştır.
İstanbul’un kültürel ve sanatsal geçmişini anlamak bakımından önem arz eden sinema salonları aracılığıyla eğlence anlayışımız, sosyalleşme biçimlerimiz ve estetik değerlerimiz üzerine düşünme fırsatı bulacağınızı umuyoruz. Kitabın bu alanda yapılan çalışmalara katkı sunmasını ümit ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

******......., Barış Bulunmaz, Ömer Osmanoğlu