İstanbul'un Yeşilliği

Yazar : Uğur Aktaş, Sevengül Sönmez
İsbn : 9786059776319
Yayın Tarihi : Mayıs, 2011
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 285
Ölçü : 20 x 23 cm
Yayınevi : İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti

Her açıdan olduğu gibi, İstanbul’a yeşillik açısından bakmak da ilginç oldu. İstanbul’da bazıları yeşil olduğu için önem kazanmış, bazıları önemli olduğu için yeşil kalabilmiş birçok yer var; saray bahçeleri, parkları, Boğaz’ı, irili ufaklı cami bahçeleriyle İstanbul’un hâlâ yeşil bir şehir olduğu söylenebilir.
Bizans’tan günümüze kadar oldukça geniş bir zaman dilimini kapsayan bu kitabı hazırlarken yüze yakın kaynaktan bağ, bahçe, bostan, mesire, çayır, mera, çiftlik, avlak, park, koru, kır, orman, bostan, fidanlık, arboretum, anıt ağaç maddelerini taradık; karşımıza üç yüzün üzerinde başlık çıktı. “Efşancı’nın Bahçesi” gibi kimi sadece sahibinin ismiyle anılan, Bostancı, Çukurbostan gibi kimi semtlere ad olan irili ufaklı bu başlıkları “Suriçi”, “Surdışı”, “Haliç”, “Boğaz / Avrupa” ve “Boğaz / Asya” bölümlerinde topladık. Hakkında başlık açılamayacak kadar az bilgi olan yeşillikleri, ilgili olduğu bölümde, ona komşu olan maddenin içinde anlattık. Kitabın bölümlerini belirlerken şöyle bir yol izledik: Topkapı Sarayı’ndan başlayarak batıya, Yedikule’ye doğru ilerledik ve bu alandaki yeşillikleri “Suriçi” bölümünde; Yedikule ile Ayvansaray arasında uzanan Marmara kara surlarının çnünden İstanbul’un batı sınırına kadar uzanan alandaki yeşilliği  "Surdışı”bölümündeanlattık.Eyüp ile Taksim ve çevresini “Haliç" bölümüne dahil ettik.
“Boğaz / Avrupa” bölümünde Fındıklı’dan başlayıp Rumeli Kavağı’na, “Boğaz / Asya” bölümünde ise Anadolu yakasına geçip Üsküdar’a ilerledik; Pendik, Kartal ve Adalar’ın içinde bulunduğu alanı “Uzaklar” ismiyle adlandırıp bu bölümün sonuna ekledik. Bölüm aralarına, İstanbul’un yeşilliğinin kavranmasına yardımcı olacağını düşündüğümüz, “Bahar ve Çiçek Bayramı”, “Seyr-i bahar”, “Atların çayıra çıkarılması”, “Botanik Bahçeleri” gibi ilginç ekler ile İstanbul’un yeşil alanlarını merkez alan edebi yazılar koymayı uygun gördük. Kitabın sonuna sözlük, yer adları dizini ve İstanbul’daki ağaç türleri listesi olarak da okunabilecek bir ağaç dizini ekledik. Kitaptaki görselleri bir araya getirebilmek için çok sayıda gravür, minyatür, kartpostal taradık. İstanbul’daki yeşil alanların eski hali ile yeni hali arasında karşılaştırma yapmaya imkân sağlamak için yeni fotoğraflar ekledik.
Kitabın hazırlanmasında bizimle birlikte çalışan herkese teşekkür ederiz. Ömer Faruk Şerifoğlu’na ve Turkuaz Sahafın sahiplerinden Nedret İşli’ye görsel malzeme eksiklerimizi giderdikleri için ayrıca teşekkür borçluyuz.
İstanbul’un Yeşilliği, umarız İstanbul halkının şehrindeki yeşilliği fark etmesini sağlayacaktır...
******