İstanbul ve Ötesi Gerçeklik Öyküleri

Yazar : Sakine Esen Eruz
İsbn : 9789756342701
Yayın Tarihi : Ocak, 2015
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 226
Ölçü : 13,5 x 22 cm
Yayınevi : Toroslu Kitaplığı

Yazar bu evrende hiçbir kentin, içinden deniz geçen bu eşsiz kent kadar değerli olmadığım biliyor; onun için de insana ve doğaya odaklanarak İstanbullu gezi öykülerini yazmaya karar veriyor, böylece, İstanbul ve ötesini gözlemliyor.
Kitap Türkiye'nin çokkültürlü coğrafyasının dilsel ve görsel haritasını çiziyor. Doğası ve tarihi dokusu ile binbir kültürü i-çinde barındıran İstanbul'u odak alarak, okurları Avrupa'nın farklı kentlerine götüren yazar onlarla deneyimlerini paylaşıyor ve bu cennet coğrafyanın korunması için ne yapabiliriz sorusunun izini sürüyor; sosyokültürel öğeleri de dikkate alarak geçmişi günümüz ile karşılaştırıyor. Olaylar, bu coğrafyada yaşayan insanlar, onların geçmişleri ve gelecekleri üzerinden anlatılıyor ve görsellerle besleniyor.
Kafkasya ve Selanik kökenli yazarın çocukluğu Kastamonu, Ankara, İstanbul ve Almanya'da geçiyor; kişiliğinin oluştuğu yaşlarda doğduğu kültürden bir başkasma göç etmiş olduğundan, daha sonra yine yurduna döndüğünde, çoğumuzun kanıksadığı görünümlere, eleştirel bir uzaklıktan ve bambaşka gözlüklerin ardından, apayrı bir duyarlıkla bakabiliyor...

******