İstanbul Ormanlarının Sorunları

Yazar : Kolektif
İsbn : /9786054057993
Yayın Tarihi : 2014
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 380
Ölçü : 16 x 21 cm

stanbul, 8500 yıllık tarihinin en kalabalık, doğasına ve kültürüne en ağır baskıların yapıldığı, suyunu, toprağını, hatta kimliğini kaybetme noktasına geldiği bir dönemden geçmektedir. Merkezi hükümet İstanbul'un oksijen deposu ve içme suyu kaynağı olan kuzey ormanlarını adeta bir şantiye alanına çevirmiş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan planlarda dahi yer almayan 3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, 3.Havaalanı ve çok sayıda kitlesel göçe neden olacak yerleşim alanlarının inşaatına olanak sağlamış ve ne yazık ki bu olumsuz gelişmeler, her türlü hukuksal mücadeleye rağmen hızla devam etmektedir.
1924 yılında kurulmuş ve Cumhuriyetle yaşıt olan Türkiye Ormancılar Derneği'nin Marmara Şubesi, bu olumsuzlukları toplumun bilgisine sunmak ve çözüm önerileri geliştirmek üzere 05-06 Aralık 2013 tarihlerinde "İstanbul Ormanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri" adlı bir sempozyum gerçekleştirmiş ve değişik meslek örgütleri ve bilim insanlarının görüşlerinin ve tartışmalarının topluma ulaştırılması hedeflenmiştir.
Kitap bu bağlamda, İstanbul Ormanlarının sorunlarını ve bilimsel temele dayalı çözüm önerilerini içermeyi ve başta İstanbul halkı olmak üzere toplumun tüm kesimlerini bilgilendirmeyi hedeflemiştir.
Bilimsel görüşlerini sunan ve kitap içerisinde bilimsel metinleri yer alan tüm öğretim elemanları ve uzmanlara, yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür eder, kitabın ilgililere yararlı olmasını dileriz.

******