İcon İstanbul Rotası

Yazar : Editör: Deniz Gül
Yayın Tarihi : 2007
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 172
Ölçü : 16,5 x 20,5 cm

Şehirlerden İstanbul’a hoş geldiniz
Evet, burada yaşayan sizler de, çünkü İstanbul’a gelmek dünyaya gelmek deyimiyle eş ve tanımı oldukça güç bir keşfin başlangıcı.
Tarih boyunca çekim merkezi olabilmiş bu kenti fiziki olarak oluşturan öğeler, tüm okumalara meydan okuyarak kendilerini gizemli tutmayı seviyor. İstanbul, bir kent olarak kendisinde yarattığı cazibeyi, kurduğu kişisel ilişkilerde saklı tutar sanki. Her kent biraz böyledir tabii. Yine de lineer zaman kurgusuna karşı direnen İstanbul’da farklı katman ve kırılmalarla görülen siluet bir bakışta çözülecek cinsten değildir. Oryantalist bakıştan sıyrılıp, insanları defalarca buraya çeken nedir diye düşününce ortaya ancak tekrar tekrar baktıkça görülen bir şehir çıkıyor.
Diğer yandan İstanbul’u tamamıyla haritalandırmak oldukça zor. İstanbul için,
“Kişisel rotalarla her seferinde yeniden çizilen bir hikayeler kentidir” diyebilir miyiz?
Icon dergisi, bu soruyla yola çıkarak hazırladığı iconistanbulrotası’nda, çalışmalarıyla kent kültürüne katkıda bulunan tasarım ve mimarlık dünyasının izlenimlerinden bir İstanbul rotası oluşturdu. Bir rehberden farklı olarak bu derlemede yer alan mekanlar, genel geçer tanımlarını değil, anlatıcısının ağzından kişisel izdüşümlerini gösteriyor. Katılımcılardan düşünsel birikimlerinde yerini almış, önemsedikleri ve etkilendikleri, kendine özgü yer, yapı, bina ya da noktaları anlatan bir yazı yazmalarını istedik. Elimize ulaşan yazılardan bazıları kendi içinde bir rota çiziyor, bazıları bir yapıya odaklanıyordu. Kitabı derlerken ortaya çıkan başlıklar topografyasıyla su ve çevresinde örgütlenmiş bir İstanbul’u eteklerine kadar yıllar içinde yaşadığı değişimle ele alıyordu.
Rotamıza Yılmaz Zenger’in destansı anlatımıyla başlıyor, anılarda kalan başka bir İstanbul’a gidiyoruz. Yolda sosyal ve tarihi doku, sıcak bölgeler, simgesel mimari yapılar var. Davetimize büyük bir içtenlik ve ilgiyle katkıda bulunan herkese ve bu yayının gerçekleşmesindeki desteği için Nurus’a teşekkürler.
Korunabildiği kadar korunmasızlığıyla da sürekli bir değişim içinde olan İstanbul’un tüm katmanlarına yayılmış farklı zamanlara ait değerlerini, bir bakışta var, bir bakışta yok olan zaman, mekan ve ilişkiler ağından tekrar görmek isteyenlere, iconistanbulrotası’nda iyi gezintiler!


******