Hasan Esat Işık

1916 yılında İstanbul'da doğdu. 1937 yılında Galatasaray Lisesini, 1940 yılında Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 27 Eylül 1940 yılında Dışişleri Bakanlığına Protokol Dairesi Genel Müdürlüğünde üçüncü kâtip olarak işe başladı. 3 Nisan 1941'de Paris Başkonsolosluğu Kançılarlığına atandı. 29 Haziran 1949 yılında Başkâtip olarak Ankara'ya dönerek Ticaret ve İktisat Dairesi ve Milletlerarası Araştırma ve Ekonomik İşler Dairelerinde çalıştı. 5 Temmuz 1951'de Bükreş Büyükelçiliği Başkâtipliğine atandı. 12 Ocak 1952 - 5 Eylül 1954 tarihlerinde geçici görevle, Birleşmiş Milletler Avrupa Ofisi bünyesinde görev yaptı. 14 Aralık 1954 tarihinde merkeze dönerek. Ticaret Dairesi Şube Müdürlüğü ve Genel Müdürlüklerinde bulundu. 2 Nisan 1957 tarihinde Genel Sekreter Muavinliğine ve 27 Aralık 1957 tarihinde Milletlerarası İktisadi İşbirliği Teşkilatı (OECD) Genel Sekreterliği Vekilliğine tayin oldu. 24 Şubat 1962'de Brüksel Büyükelçiliğine, 19 Ekim 1964'te Moskova Büyükelçiliğine atandı. 23 Şubat 1965'de Suat Hayri Ürgüplü Hükümetinde Meclis dışından Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi. 30 Nisan 1966'da tekrar Moskova Büyükelçiliğine atandı. 4 Haziran 1968 tarihinde bu görevinden ayrıldı. 1968'de atandığı Paris büyükelçiliği görevini sürdürürken 1973 yılında bir Ermeni anıtının açılmasını (Sözde Ermeni Soykırımı Anıtlarından) protesto ederek Türkiye'ye döndü. 1973 ve 1977 seçimlerinde CHP'den Bursa Milletvekili seçildi. 26 Ocak 1974'de I. Ecevit Hükümetinde (CHP-MSP), CHP genel sekreter yardımcılığına getirilen Hasan Esat Işık, 21 Haziran 1977'de II. Ecevit Hükümetinde, 05 Ocak 1978'de III. Ecevit Hükümetinde Milli Savunma Bakanı olarak görevlendirildi. 16 Ocak 1979'da Bakanlık görevinden ayrıldı. 1 Temmuz 1989 tarihinde Ankara'da tedavi gördüğü İbni Sina Hastanesi'nde vefat etti.

Bibliyografya

Türkiye Cumhuriyetini Yönetenler (Kolektif), Karşı Anılar (Bülent Ecevit - 1991), Parisli Yıllar (Hıfzı Topuz, 1994), Hariciye Koridoru (Ecmel Barutçu - 1999), Avrupa Yollarında Türkiye (Yıldırım Keskin - 2001)