Haminne'nin Suret Aynası

Yazar : Münevver Ayaşlı
İsbn : 9789752639577
Yayın Tarihi : Mart, 2016
Dil : Türkçe
Ölçü : 13,5 x 21 cm
Yayınevi : Timaş Yayınları
Bahsi Geçen : Celal Esat Arseven, Fikret Mualla Saygı, M. Tevfik Fikret , Ömer Faruk Osmanoğlu, Refi Cevat Ulunay, Refik Halit Karay, Rıza Tevfik Bölükbaşı

Boğaziçi’nde Bir Güzel Haminne: Münevver Ayaşlı
Yaşlıların gözlerine bakarken, hep onların gördüğü benim göremediğim geçmiş zamanlardan kalma ışıltılar ararım. Haminnenin gözlerindeki ışıltılarda eski Rumeli vardır dersem, inanır mısınız? Yakından bir bakarsanız, eminim, nazlı Tuna’nın suladığı topraklarda yaşanmış eski güzel hayatlardan canlı sahneleri bir film şeridi gibi seyredebilirsiniz.
Haminne, 1906 yılında Avrupa-i Osmanî şehirlerinden Selanik’te doğduğunu söylerken sözlerine şu cümleyi eklemeyi hiç ihmal etmez: “Fakat umumî manada anlaşıldığı gibi Selanikli değil, Türk’üm!” Selanik, Osmanlı devrinde dönmeleriyle ünlüdür ve İstanbul’da Selanikli birinin, dönme olmadığına çevresini inandırabilmesi için epeyi gayret göstermesi gerekir. Bunun için babası Cafer Tayyar Bey’in Evlad-ı Fatihandan olduğunu her defasında üzerine basa basa söyleyen haminnenin annesi de Çerkeş Abdi Paşanın kızı Hayriye Şerife Hanım’dır.

******Münevver Ayaşlı