Hain'nâme

Yazar : Orhan Koloğlu
İsbn : 9786054534586
Yayın Tarihi : Ekim, 2014
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 242
Ölçü : 13,5 x 21 cm
Yayınevi : Tarihçi Kitabevi

Kitabın başlığını görür görmez kimleri yerip kimleri yücelteceğimi düşünebilirsiniz... Oysa öncelikle “hain” (ihanet, hıyanet eden) sözcüğünün bütün topluluklardaki kullanılış şekline göz atarak amacımı yansıtmaya çalışacağım. Zaten sözlüklere gidilince tek bir suçlu gösterme amaçlı değil, fakat insanlar arası ilişkilerdeki karmaşayı yansıtan bir deyim olduğu hemen fark edilir:
Önce “zarar vermekten, üzmekten ya da kötülük yapmaktan hoşlanan kimse”dir. “Kutsal sayılan şeylere el uzatma” anlamında da kullanılır. Bu sözcük kimi vakit sitemli bir uyarı olarak da kullanılır: “Hain, biz seninle böyle mi konuşmuştuk?” ya da “hain bir bakış” ve vefasız anlamında, “Hıyanet, beni hiç aramıyorsun!”da olduğu gibi.
Görüldüğü gibi, hainlik konusunda son derece geniş bir yelpaze var. Sitemden, dostça uyarıdan en şiddetli -ölüm cezası getirebilecek- cezaya kadar her amacı içermektedir. Bunun anlamı, hedefi açısından dikkatin yönetildiği kişi ya da grup kadar, kullananın amacına yoğunlaştırılmasının da dikkate alınması gerektiğidir. Suçlama kadar, kendi suçunu temize çıkarma taktiğinin de aracı olabilmektedir.
Hainliğin Hıristiyan dünyasında Haçlı Seferleri’ne ve yüzyıllar süren (sadece İslam’da değil, Katolik, Ortodoks, Protestan mezheplerinin kendi aralarında da) savaşlara yol açtığı bilinir. Dinimizde de başta Sünni-Şii çekişmesinde görülür... 
******