Gizemler Şehri İstanbul Kızıl Nefer Teodora

Yazar : Ayhan Gültaş
İsbn : 9786053840435
Yayın Tarihi : Aralık, 2008
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 259
Ölçü : 13,5 x 21 cm
Yayınevi : Yakamoz Yayınları

Teodora’nın hikâyesini herkes bilir; ancak bu hikâyede neyin gerçek, neyin masal olduğunu anlamak, ayırt etmek güçtür. Belki ana hatlarıyla doğru olabilir veya okuyan tarafından doğru kabul edilebilinir ama ayrıntılarını doğrulamak mümkün değildir; işte tam da buralarda hayal gücümü kullanmam gerektiğini itiraf etmek zorundayım.
Hikâyenin kesinliğini kabul veya reddettirecek belgelere ulaşamadım. Zamanın tarihçilerinden (Prokopius, Gizli Tarih) ve o döneme ait kaynakların büyük çoğunluğundan anlaşıldığı kadanyla, Bizans’ın en ünlü İmparatoriçesi aslında Bizanslı değildir. Bazı bilgilere göre Suriye, bazılarına göre de Kıbrıs doğumlu olduğu iddia edilir.
Her nereliyse de ben, Bizans’a yaşama çaresi aramaya gelmiş mütevazı bir sirk hizmetlisi baba, ortanca kızının güzelliğinin kendisine iyi bir sermaye olacağını çok önceden sezmiş, temiz bir erdeme sahip olmayan bir anne ve iki kız kardeşten oluşan bir ailenin hikâyesini yazmaya çalıştım; hipodrom kulislerinde büyüyüp araba sürücüleri, hayvan terbiyecileri, cambazlar, oyuncular, müzisyenler arasında yetişen, kısa zamanda güzelliğinden ve çıplaklığından başka silahı olmadığını anlayarak önce tiyatro sanatçısı sonra ünlü bir dansöz ve giderek özel toplantıların aranan fahişesi, bir valinin kapatması ve en sonunda imparatoriçe olan, bir insan yaşamına birkaç insan yaşamı sığdıran, koca bir imparatora ve imparatorluğa hükmeden bir kadının...
******