Gezi Direnişi "27 Mayıs - 18 Haziran 2013"

Yazar : Eda Yiğit
İsbn : 9786058581036
Yayın Tarihi : Kasım, 2013
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 583
Ölçü : 24 x 21 cm
Yayınevi : Atam Yayınları

Tarihimizde hiç yaşamadığımız türden bir olaya yakın zamanda tanıklık ettik ve etmeye devam ediyoruz.
Gezi direnişi, Gezi Parkı’nda Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında imar izni olmadan inşa edilmek istenen Topçu Kışlası projesine karşı, yıkım ekiplerinin parka gelip, ağaçları kesme teşebbüsüyle başladı. Bir grup aktivistin yıkımı durdurmak için direnmesiyle devam etti. Kısa zamanda sosyal medya aracılığıyla haber yayıldı. Parkta nöbet tutanlara, polis tarafından yapılan şafak baskınları ve 'orantısız şiddet', binlerce insanın sokaklara dökülmesine ve direnişe katılmasına sebep oldu. Gezi Parkı'nda başlayan direniş, İstanbul’dan, Türkiye’nin diğer şehirlerine ve yurt-dışına sıçradı. Direnişi tetikleyenin 'üç, beş ağac’ın sökülmesi ya da Topçu Kışlası projesi olsa da dünyaya yayılan böyle bir halk direnişinin nedenlerini bununla açıklamak imkansız görünüyor.
Neydi insanları sokağa döken, Gezi Parkı'na çeken, orada yaşatan, çadır kurduran şey?
Ne kadar çok nedeni olduğunu mizahıyla, kültürel çeşitliliğiyle, medyasıyla, diliyle, gözlerimizle gördük. Binlerce kendi gibi olan ve olmayan insan bir aradaydı. Kentsel rant projelerine, AVM'lere, ayrımcılığa, polis şiddetine, iktidara, örgütsüzleştirmeye, sendikasızlaştırmaya, HES'lere karşı orada olanlar vardı. Özgürlük, eşitlik, emek, ücretsiz eğitim ve sağlık, demokrasi için olanlar vardı. Sadece 'Yeter' demek için, yeşili savunmak için, maddi ve manevi destek için orada olanlar da vardı. Bu kadar çok olabilmek için çok neden vardı.
Yalnızlaşmış, gündelik yaşam pratiklerinin içinde boğulmuş olan bağzı örgütsüzler, kendini güncelleme sorunsalıyla içine kapanmış bağzı örgütlüler, Müslümanlar, evsizler, meslek adamları ve meslek kadınları, LGBTİ bireyleri, feministler, beyaz yakalılar, işçiler, 'Taksim Komünü’nde temas ettiler. İletişim kurdular; tartıştılar, sorun çözdüler, çözüm buldular. Satır aralarında 'biz sizi böyle bilmezdik’ hatta bağzı hallerde 'biz sizi bilmezdik’ dediler. Artık biliyorlar...

******