Edebiyatçılarımız Konuşuyor

Yazar :
Yayın Tarihi : Kasım, 1976
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 285
Ölçü : 11,5 x 17 cm
Yayınevi : Varlık Yayınları
Bahsi Geçen : Abdülhak Şinasi Hisar, Cahit Sıtkı Tarancı, Haldun Taner, Nurullah Ataç, Reşat Nuri Güntekin, Tahsin Yücel, Ziya Osman Saba

1953’te «Edebiyatçılarımız Konuşuyor» adiyle bir kitap yayınlamıştık. Bu kitapta yirmi edebiyatçımızın kendi yaşam ve yapıtları üstüne açıklamaları ve düşünceleri yer alıyordu. Bu yanıtlar daha önce Varlık dergimizde yayınlanmışlardı. O zamandan bu yana Varlık’ta daha başka pek çok yazarımızın, şairimizin, kendilerine yöneltilen sorulara yanıtları yayınlandı, kendi yaşamları, dünya ve sanat görüşleri üzerine düşünceleri saptanmış oldu. Ne var ki dergi sayfalarında kalmış ve çoğu önemli açıklamalarda bulunan bu yazıları okurlar her istediklerinde elleri atında bulunduramazlardı.
Bu düşünceyle, bugüne kadar dergimiz aracılığıyla okurlara sunulan soruşturmalardan bir bölümünü daha, eskilere ekleyerek, okurlara sunmanın yararlı olacağını düşündük. İşte elinizdeki kitap böyle bir görüş ve çalışmanın ürünü olmuştur. Bu kitapta ünlü Türk yazar ve şairlerinin yaşam ve yazıları konularındaki sorulara yanıtları yanında, günümüz edebiyatı ve toplum sorunları üzerinde düşüncelerini de birarada ve elinizin altında bulacaksınız.
Şurasını önemle belirtelim ki bu kitapta toplanan konuşmaların hepsi Varlık dergisinde yayınlanmıştır. Bu ilke yüzünden başka yerlerde çıkmış konuşmalar kitaba alınmadığı gibi, kitap kısıtlı bir sayfa sayısı ile sınırlı tutulduğu için Varlıkta çıkan konuşmaların hepsi alınamadı.
Edebiyatla yakından ilgilenen okurlar ve genç yazarlar yanında edebiyat derslerinde yeni Türk edebiyatı sanatçılarının kimliklerini öğrenmek zorunda bulunan öğrenciler için de önemli bir yardımcı kitap verdiğimiz kanısındayız.
NOT: Yazarlar, doğum yılı sır asiyle yer almışlardır kitapta.
Yaşar Nabi

******