Büyülü Beyoğlu

Yazar : Nazlı Eray
İsbn : 9786051852003
Yayın Tarihi : Kasım, 2017
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 158
Ölçü : 14 x 18,5 cm
Yayınevi : Everest yayınları

Büyülü Beyoğlu''nun geniş ve çok eskilere dayanan eşsiz coğrafyasında, yaşlı ve esrarengiz Madam Anastasia’nın peşine takılıp gerçekleştirilen sihirli bir yolculuk... Artık hayatta olmayan sanatçılarla karşılaşma: Gravürcü Aliye Berger, Romancı Ahmet Hamdi Tanpınar, Ressam Bedri Rahmi Eyiiboğlu...
Beyoğlu’nun incisi Aynalı Şark Han, gerçek bir kişi olan perukacı Villy, meşhur Pera Palas Oteli, Tepebaşı’na bakan Müselles Apartmanı, büyüleyici Botter Han, Olion-dor mağazası, mezeleriyle ünlü Dandrino, Hristaki Pasajı, Krepen Geçidi, Balıkpazarı... Benzersiz Atlas Pasajı, içinde bez bebekçiler, büyülü Hint baklaları. Işıltılı bakır taslar, yüzükçüler, köşedeki broşçu... Hazzopulo Pasajı’nın sunduğu yüzlerce gizem; Narmanlı Han’da yaşayanlar, yaşananlar... Namık Kemal’in dergisini yayımlayan Ahmet Mithat’ın Narmanlı’daki matbaası; pasajın müdaimi Ahmet Haşim... Burada kurulan İstanbul’un ilk oda orkestrası, en eski tiyatrosu... İstiklal Caddesi’nin sonsuz çekiciliği! Uzakta Galata Kulesi. Pırıl pırıl ve sessiz.
Beyoğlu’nda bir gece geçirdiniz mi hiç: Vaktiyle orada yaşamış sanatçılarla ve eskiden var olan mekânlarda bir gece? Aliye Berger’in stüdyosunda bir gece partisi, kocası Karl Berger’in çaldığı kemanın sesi... Eski, terk edilmiş dünyalar onlar... Beyoğlu’nun büyüsü!
Hiç unutamadığım mekânlar, çocukluğumdan bölük pörçük aklımda kalanlar, tarihe kazınmış isimler, sesler, kahkahalar...
İşte hep birlikte bu dünyanın içinde geçen, serüven dolu bir yolculuğa çıkmak üzere, geçmişin ağır ve gıcırtılı kapılarını yavaş yavaş açıyoruz.
Büyü başlıyor...


******.......