Büyük İstanbul Tarihi Cilt 3

Yazar : Kolektif
Yayın Tarihi : 2015
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 543
Ölçü : 24,5 x 29,5 cm
Yayınevi : İstanbul Büyükşehir Bel. Kültür A.Ş.

* Siyaset ve Yönetim - 2
* Demografi

Doğu Roma/Bizans mirasını payitaht ve siyası yönetim merkezi olma özelliği kapsamında devralan Osmanlı Türkleri için de durum değişmemiştir.
Onlar burayı hem “Kostantiniye” hem de halk dilinde yaygınlaşan, hatta Müslüman Arap dünyasında da daha X. asırdan itibaren kullanılan “İstanbul” diye anmışlardır. İstanbul’un ismi kadar siyasi gücünde de bir değişim olmamıştır ve siyasi kuvvetinin özellikleri Osmanlı döneminde daha vurgulu hâle getirilmiştir, ama bu defa şehir, farklı bir dinin temsilcilerinin geliştirdiği onlara has bir emperyal zihniyeti yansıtmaya başlamıştır. Vaktıyle siyasi gücünün doruk noktası, Doğu dünyasına doğru daha zayıf bir vasıf gösterirken İstanbul için şimdi yeni sahiplerinin elinde Afrika, Arap Yarımadası, Batı Asyı ve Karadeniz steplerine, hatta denizaşırı ülkelere kadar yayılan bir siyasi nüfuz alanı ortaya çıkmış ve İstanbul bütün bu geniş coğrafi sahanın tek siyasi merkezi olarak büyük bir önem kazanmıştır. Osmanlı İstanbul'u bu anlamda bin yılı aşkın Doğu Roma/Bizans dönemindeki hâlinden çok daha güçlü bir kimlikle, 1453’ten itibare Osmanlı siyasi kudretinin tek temsücisi olarak sivrilmiştir.
Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte payitahtlığını kaybetmesine ve bir süre sessizliğe terk edilmesine karşın, XX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yeniden bir kıpırdanış sürecine girerek, resmen olmasa da fiilen mensubu bulunduğu ülkenin en önemli merkezi olduğunu hatırlatmış, büyük projeler, organizasyonlar ve muhtelif hamlelerle dünyanın sayılı metropolleri arasında ye almıştır...

******