BOĞAZİÇİ.

Yazar : Tahir Elçi
İsbn : 9786053235828
Yayın Tarihi : Mayıs, 2016
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 235
Ölçü : 16 x 23 cm
Yayınevi : Cinius Yayınları


20. yüzyıl ortalarından başlayarak yapılan arkeolojik çalışmalarda, İstanbul tarihinin çok eski zamanlara kadar uzandığı anlaşıldı. 1939 - 1941 yılları arasında Fikirtepe’nin Kurbağalıdere’ye bakan yamaçlarında, Kalamış Koyuna sadece 15 dakikalık yürüme mesafesinde Neolitik bir köyün izleri bulundu. 70/140 m. bir alanda yapılan kazılarda toprağa bağlı, yani tarım ve hayvancılıkla -aynı zamanda avcılık ve balıkçılıkla- uğraşan insanlara ait çakmak taşı, taş ve kemik aletler, ilginç desenleri olan keramikler çıkarıldı, bunlar M.Ö. 6. bin yıllarına tarihlendi. Tarih öncesi devirde yaşamış bu “Fikir tepeli” hemşerilerimiz, duvarları ağaç dallarından örülmüş, çapı 2 ila 5 metre arasında değişen yuvarlak planlı evler yapıyorlardı. Bu örgü duvarların üzeri çamur ve kil ile sıvanıyor, böylece soğuğa ve rüzgara karşı korumalı bir ev ortaya çıkıyordu. Bu yerleşmenin Prehistorik Dönemde Anadolu’nun kuzeybatı bölgesine has bir kültürü temsil ettiği anlaşıldı ki, sonraları “Fikirtepe kültürü” olarak isimlendirildi.
20. yüzyılın son çeyreğinde, Küçükçekmece Gölü’nün kuzeyinde yer alan Ya-rımburgaz Mağarasında M.Ö. 6800 yıllarına tarihlenen çanak çömlek parçaları ortaya çıkarıldı. Yüz binlerce yıl, zaman zaman Taş Devri insanlarına barınak olan bu mağarada, onların çizdikleri duvar resimlerine de rastlanmıştır.
21. yüzyıl başlarında da önemli arkeolojik çalışmalara imza atıldı. İlk önemli keşif2004 yılında Boğaziçi tüneli yapımı başladığında Yenikapı’da ortaya çıktı: Bayrampaşa Deresinin denize döküldüğü yerde M.Ö. 6000 yılına uzanan bir yerleşme vardı. Arkeoloji dünyasında heyecan yaratan bu süreçten sonra, İstanbul - Ankara hızlı tren yolu hattının üzerinden geçtiği Pendik- Kaynarcada, yaklaşık yüz yıldan beri bilinen Temenye Höyüğü’nde geniş bir kazı yapıldı...


******