Bizim Sınıf 1950-1955 Galatasaray İlkokulu Anıları

Yazar : Ahmet Abut, Ömer Bozkurt
İsbn : 9789944593335
Yayın Tarihi : Ağustos, 2010
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 155
Ölçü : 16 x 22 cm
Yayınevi : Galatasaray Eğitim Vakfı

Yirmi yıl önce, 3501 Talât Söğütlü ile bir sohbet sırasında ilkokul arkadaşlarımız ve eşleriyle hep birlikte bir yemek düzenleme fikri doğmuştu ve bunu gerçekleştirmiştik. Çoğumuz birbirimizi otuz, otuz beş yıldır görmüyorduk. Hattâ birbirlerini hemen tam-vamayanlar bile oldu. Birbirimize belli etmeden “şu kimdi yahu” diye sorduk. Çok mutlu olmuştuk.
Bunu her beş yılda bir gerçekleştirmeye karar verdik. Talât bunu titizlikle ve çok uğraşarak mükemmel bir şekilde üç dönem gerçekleştirdi. Bu yıl dördüncüsünü yapıyoruz. İlkokula başlayışımızın 60. yılını kutlayacağız. Talât Bodrum’a yerleştiğinden, bu yılın yemeğini 798 Tamer Celasun ve 264 Engin Arsal düzenleyecekler.
Birbirimizi görmenin bizi çocukluğumuza geri götürdüğünü, birbirimize anılarımızı keyifle anlattığımızı ve bundan zevk aldığımızı gözlemleyince, bu anıları bir kitap haline getirme düşüncesi doğdu. Sevgili Necdet Kut hocamız dışındaki öğretmenlerimiz artık yoklar; biz de yavaş yavaş eksiliyoruz. Derslerimiz, sınıflarımız, yatakhanelerimiz, ovun sahalarımız, oyunlarımız bizim için tarih oldu. Ama bir kitap olursa hem hep birlikte anıları tekrar paylaşacağız, hem de bunlar kütüphanelerimizde yazılı bir belge olarak kalacak. Bunun Galatasaray okul tarihi, hatta İstanbul sosyal tarihi bakımından da önemli olduğuna sanıyorum.
Bu düşüncemi ilk önce Talât’a, Ömer’e ve Tamer’e açtım. Her üçü de olumlu yanıt verince kitabı yapmaya karar verdim. Herkes hatıralarını yazdı. 798 Tamer, 264 Engin sayısız telefonla bunların çabuk yazılmasını ve derlenmesini sağladılar; daha önce kitaplar vaymlamış, çeviriler yapmış 176 Ömer Bozkurt, bu konuda tecrübeli biri olarak bütün yazışarımızı gözden geçirdi...

******

Oktay Aras Kitaplığındaki Ömer Bozkurt Kitapları (1)