Bir Roman Kahramanı Orhan Veli

Yazar : Haluk Oral
İsbn : 9789750835155
Yayın Tarihi : Kasım, 2015
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 298
Ölçü : 16,5 x 24 cm
Bahsi Geçen : Orhan Veli Kanık

Elinizdeki klasik bir biyografi kitabı değildir. Çünkü, Orhan Veli’nin hayat hikâyesini yazmak isteyenler, kardeşi Adnan Veli’nin şairin ölümünden üç yıl sonra yazdığı Orhan Veli İçin adlı kitabından birkaç sayfa; ölüm yıldönümlerinde dergilerde, gazetelerde yayımlanmış portre yazıları; başta Melih Cevdet Anday’mki olmak üzere bazı anı kitaplarında geçen muhtelif rivayet ve anekdotlardan başka bir şey bulamazlar. Bütün bu kaynakları bir araya getirseniz ancak beş on sayfa tutar.
İşte o nedenle, bu kitapta belgelerden ve bizzat görüştüğüm kişilerden hareket ettim. Orhan Veli’nin hayatını araştırdığım on beş yıl boyunca, incelediğim arşiv malzemesinden, elime geçen belgelerden ve tanıştığım kişilerden pek çok ipucunu bir araya getirdiğimde bildiğim Orhan Veli’den çok değişik ve daha derinlikli bir portreyle karşılaştım. “Bir roman kahramanı” olarak nitelediğim bu yeni portrenin ana hatlarını elimden geldiğince ortaya koymaya çalıştım.
Gerçekten de, Orhan Veli’nin yakın çevresine, fotoğraflarının kadrajma girenlere büyülteç tuttukça, hayatında önemli roller oynamış insanların çoğunun ya unutulmaya yüz tutmuş ya da hiç bilinmeyen insanlar olduğunu gördüm. Bu kişilere burada daha çok yer verdim. Yani, bu kitabı elinize aldığınıza göre Garip’in öbür iki şairi Oktay Rifat ile Melih Cevdet’i anlatmak yerine Fuat Ömer Keskinoğlu ve diğerleri gibi bilinmeyen figürler üzerinde durmak gerekir, diye düşündüm ve kitabı ona göre kurdum. Neticede, Orhan Veli’nin kısa hayatının hiç bilinmeyen, az bilinen ya da yanlış bilinen dönemlerine belgelerle ışık tutma amacımdan uzaklaşmamaya çalıştım. Ama elbette yeri geldikçe, yaşadıklarının bazı şiirlerine nasıl yansıdığına da dikkat çektim.
Kitabın bazı bölümlerinde ister istemez kişisel bir dil kullandığımı göreceksiniz. Umarım o sayfaları okurken beni yadırgamazsınız.

******