Beşiktaşlı Gonca

Yazar : Ali Yürük
İsbn : 9789754222207
Yayın Tarihi : Nisan, 2001
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 142
Ölçü : 0 x 0 cm
Yayınevi : Ocak Yayınları

Roman:
-Gerçek veya tasarlanmış hadiselerin yazılı olarak anlatılması...
-Olmuş veya olabilecek olayları anlatan düz yazı...
Diye tarif ediliyor.
Romancılara olabilecekleri de yazma izni ve imkanı verilince, bazı yazarlar hayatta yaşananları değil de, yaşanması son derece giiç olan hayallerini, abartılı tasarılarını, hâttâ uçuk kaçık fikirlerini yazmaya başlamış. Üzerine bir de bitmek tükenmek bilmeyen tasvirler eklenince işler çığırından çıkmış. Hem okunması zorlaşmış, hem de okuyanlar olmayacak hayallerin peşinde koşmaya yönlendirilmiş.
Hakikatten uzaklaşan her konu değerini kaybeder.
Bu yüzden yazar, daima gerçeği yazmaya çalışmalıdır. Çünkü gerçeğin gücü ve tesiri bambaşkadır.
Böyle yazılan romanların sadece bir gazete haberi veya hatıra olabileceğini düşünenler olabilir. Aslında en iyi roman yaşanmış bir hadisenin dosdoğru anlatılmasıdır...Romanı gazete haberinden ayıran husus ise yazarın bakış açısı, kendine has anlatış şekli, bazı ibretli yerlerin altını çizmesi ve olayın derinliklerine inerek, başkaları tarafından görülemeyen farklı yönlerini ortaya çıkarabilmesidir.
Sadece kendini methetme ve haklı çıkarma bencilliğine kapılmadan, elini vicdanından ayırmadan, mümkün olduğu kadar tarafsız yazılan hatıralar ise gerçek birer romandır.
Bu gerekçelerle biz de, bizim çıkardığımız ibretten gençlerin de faydalanabileceğini ümit ederek, yaşanmış bir aşk hikayesini olduğu gibi anlatmaya çalışacağız...

******