6/7 Eylül Olayları

Yazar : Hulusi Dosdoğru
İsbn : 9757696463
Yayın Tarihi : 1993
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 391
Ölçü : 13 x 19 cm
Yayınevi : Bağlam Yayıncılık


6/7 Eylül olaylarının utancı topluma yükletilemez! "6/7 Eylül Olayları", bir adı da Kontrgerilla olarak dillere dolanan, ÖZEL HARP DAİRESİ'nin bir marifeti mi??? .
6/7 Eylül 1955'de yaşanan o korkunç, tüyler ürpertici olaylardan bu yana 38 yıl geçmiş. Akıl almaz boyutlara tırmandırılmış olan bu yığınsal çılgınlığın önceden kendilerince hazırlanmış senaryosunu en küçük ayrıntılarına dek uygulayanlar, işledikleri bu altından kalkılmaz suçlarını, olayların hemen ardından, siyasi polis kayıtlarından yıldırım hızı ile çıkarttıktan komünist fişli listeşindekiletin üzerlerine yıkmaya kalkışmışlar, bu da Sökmeyince işi millî galeyana (!) bağlayıp, sorumluluktan böylece sıynlmaya çabalamışlardı....
Oysa bir yanda ellerindeki toplum güvenliği ile ilgili tüm yetkileri saptmp, kolluk güçlerinin görevini yıkım, kırım, yakım, çapul ve yağmanın sürdüğü sürece askıya alanlann geriye bıraktıkları bu kara lekeyi milletin alnına sürüp, işin içinden sıvışmaya yeltenmesi asla kimseyi inandıramazdı. Nitekim, hatırlanması bile insanın kanım donduran bu yüzkarası saldırıların düzenleyici ve uygulayanlarının yönetimin başındakilerin olduğunu bütün dünya daha ilk gününden öğrenmiş bulunuyordu.
Olaylar sırasında İstanbul'da toplanan Uluslararası Para Fonu, Bizans Konferansı;., gibi uluslararası toplantılara katılan yabancı delege ve basın yayın organları olayların göbeğinde yaşamışlar ve ellerindeki fotoğraf ve film kameraları ile gördüklerini baştan sona tesbit etmişler, yurt dışı ile sürekli haberleşme imkânları ile'her şeyi olduğu gibi ülkelerine aktarmışlardı.
Aslında İstanbul gibi bir metropolde yer yerinden oynarken, olayların dünyaya ânında yansıtılması günümüz koşullarında doğaldı. 6/7 Eylül olaylarından bir kaç gün sonra tüm dünya basınında olaylardan çekilmiş fotoğraflar, filmlerden fragmanlar bayrak bayrak yayınlanmış, dünya televizyonlarında, sinemalarında gösterilmişti. Bunların en ilginçlerinden biri, haftalık aktııalite dergisi Paris Match'ın iç sayfasında yer alan büyük boy fotoğraflardı. Başka gazete ve dergilerde de boy boy yer alan bu ibret ve dehşetle izlenecek fotoğrafların bir kaçınr kitaba alıyorum.
Bu ilginç fotoğraflar, kolluk güçlerinin olaylarda görevlerinden
******