500 Yıllık Tarih Bulgurlu Mahallesi

Sayfa Sayısı : 34
Ölçü : 22,5 x 22,5 cm
Yayınevi : Üsküdar Belediyesi

Mahalle sakinleri bulgur işiyle uğraştıkları için mahalle bu isimle anılmaktadır. Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri’nden bugüne miras kalan Bulgurlu, Osmanlı döneminde mesire yeri olarak kullanılmıştır.
Hüdayi Hazretleri buraya bir çilehane ve bir hamam yaptırmıştır. Çilehane’nin bulunduğu yerdeki Bulgurlu Köyü, llısuluk tarlaları ve Gaziler Tepesi’nin bir kısmı I. Ahmet tarafından Ferman-ı Hümayun’la Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri adına tescil edilmiştir. Tarihi Bulgurlu Hamamı, Bodrumi Camii, “O Ağacın Altı” Bulgurlu’nun önemli tarihi zenginlikleridir. Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri mahalle sakinlerinin işlerini kolaylaştırmak için onlara bir dibek vakfetmiştir. Bazı sütunlardan, bu yörede önceden manastır ve kiliselerin bulunduğu anlaşılmaktadır. Türkler bu yerleri 14. yüzyılın ilk yarısında kontrol altına almışlar ve Bulgurlu Dağı üzerine bir gözcü teşkilatı kurmuşlardır. Yine bu yörede Bizanslılar’dan kalma bir gözetleme kulesinin bulunduğu ve buradan yakılan ateşle Sultanahmet'teki merkeze işaret verildiği kaynaklarda belirtilmektedir.
2000 yılı nüfus sayımına göre 40 bin nüfusa sahip olan Bulgurlu Mahellesi’nde 13 cami, 6 ilköğretim okulu, 1 lise ve 2 kolej bulunmaktadır. Bulgurlu; Ümraniye’nin Namık Kemal Mahallesi, Üsküdar’ın Kısıklı, Cumhuriyet, Ünalan, Fetih ve Acıbadem mahalleleriyle komşudur.

******